Výpočet determinantu rekurzivním algoritmem 

Už je to dlouho, co jsem objevil kouzlo rekurzivních algoritmů pro takové úkoly, jako je výpočet faktoriálu, nebo řešení úlohy hanojských věží... Tehdy jsem si řekl, že by bylo pěkné pomocí takového algoritmu počítat determinant matice, metodou rozkladu podle n-tého řádku. Včera jsem si splnil sen:
#define MAX_R 10
#include <stdio.h>

double determinant(double matice[MAX_R][MAX_R], int rozmer) {
double det=0;
double submatice[MAX_R][MAX_R];

if (rozmer<1) return 0;
if (rozmer==1) return matice[0][0];

// rozklad podle prvniho radku
for (int i=0; i<rozmer; i++) {
//vypocet submatice
for (int u=0; u<rozmer-1; u++)
for (int v=0; v<rozmer-1; v++)
submatice[u][v]=matice[u+1][v<i?v:v+1];

det += (i%2?1:-1)*matice[0][i ]*determinant(submatice, rozmer-1);
}
return det;
}

int main() {
double pole[MAX_R][MAX_R]={{1,-2,1,2,4},{3,0,-1,1,-3},{2,2,2,3,5},{-2,-2,0,5,-2},{-2,3,-1,0,-2}};
double det;
det=determinant(pole,5);
printf("Determinant je %f \n", det);
return 0;
}
Program je napsán v C99 a díky staticky definovaným polím je extrémně paměťově náročný a minimálně škálovatelný.:) Podstata řešení spočívá v postupném zjednodušování problému až na úkol spočítat determinant matice 1x1, kterýžto je roven hodnotě jediného prvku matice. Všechny větší matice jsou podle prvního řádku rozloženy na menší a menší.
[ zobrazit záznam ] ( 6055 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 38970 )
Typy tramvajových vozů 

Tak, druhý seminář je úspěšně za námi. Přítomným se omlouvám za nepřiměřenou délku, nepřítomným naopak slibuji, že se pokusím brzy zajistit záznam. Prezentaci, promítanou během semináře najdete zde.

Těším se na případné připomínky a doufám, že se mi povede někdy příště zase pokračovat, třeba seminářem o Metru...
[ zobrazit záznam ] ( 1461 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 22681 )
Technika pražských tramvají II - pozvánka 

Po velém úspěchu prvního semináře jsem se rozhodl v úterý 4.12.2007 uspořádat volné pokračování.

Tentokrát bychom se měli podrobně podívat na jednotlivé typy tramvajových vozů. Všichni jste srdečně zváni.

Koleje Strahov - Blok 7 - suterén - 4.12.2007 20:00
http://sut.sh.cvut.cz
[ zobrazit záznam ] ( 1197 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23856 )
Nemožnost přepnout VT z Xorg 

Po posledním updatu jsem narazil na kuriózní problém. Nešlo přepnout virtuální terminál pomocí Ctrl+Alt+Fn ve správci přihlášení kdm a tedy nebylo možné použít textový režim k přihlášení do systému. Přitom po přihlášení do KDE to šlo...

Pak jsem zjistil, že problém nastává jenom, když má X server nakonfigurováno víc jak jedno rozložení. Moje nastavení klávesnice souboru xorg.conf vypadá takto:
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"

Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "us,cz"
Option "XkbOptions" "grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle"
EndSection
To proto, abych nemusel měnit zvyky z Windows a mohl klávesnici přepínat kombinací Alt+Shift, kde LED Scroll lock svítí při českém rozložení...

Navíc ovšem používám applet "Rozložení klávesnice" z KDE, který mi umožňuje stabilně přepínat klávesnici, tedy pamatovat si ve které aplikaci chci jakou (v terminálu anglickou, v ooffice českou). Bohužel tento aplet neumí pouze změnit skupinu, místo toho zavolá příkaz setxkbmap a tím celou klávesnici překonfiguruje. Takže úspěšně používám dvě úrovně přepínání klávesnice, KDE mi nastaví natvrdo anglickou klávesnici, a po stisku Win+K se objeví česká vlaječka, rozsvítí se Scroll Lock a klávesnice píše česky. Z téhle české klávesnice můžu odskočit do anglické pomocí Alt+Shift, ovšem vlaječka zůstane česká, pouze zhasne Scroll Lock (Tohle zařídí zatržítko "včetně rozvržení latinky").

Takže po přepnutí KDE na českou vlaječku přepnutí VT opět nefungovalo, protože byly nakonfigurovány dvě rozložení.

Nakonec se ukázalo, že řešení problému existuje a spočívá v nahrazení balíku "x11-misc/xkeyboard-config" balíkem "x11-misc/xkbdata". Bohužel nevím, proč :(. Prostě to po téhle operaci začalo fungovat. Tak doufám, že tahle informace pomůže alespoň Gentooistům.

Jinak důvod, proč jsem se vůbec chtěl přepnout do textové konzole, je ten, že jsem chtěl vyzkoušet novou verzi patche pro ssh přihlášení z agetty :)
[ zobrazit záznam ] ( 1422 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34624 )
Začíná už formát DVD končit? 

Konečně je to tady! Na DVD se objevil nejnovější film Jana Svěráka - Vratné Lahve (Tedy on se na DVD objevil už o pár měsíců dříve, ale s watermarkem "Pouze pro vnitřní potřebu MK ČR, NEKOPÍROVAT" :) )

Objevil jsem ho v nejmenovaném obchodním řetězci za pouhých 299 Kč s podtitulem "sběratelská edice" a s fešnou papírovou obálkou.

Když jsem však po bližším ohledání zjistil, že vydavatelem je Magic Box, a authoring disku má na svědomí firma Digital Media Production, se kterou mám neblahé zkušenosti, připravil jsem se na nejhorší. Oprávněně.

Disk je připraven pro zrakově postižené. Takže ihned po vložení filmu se objeví malé menu, kde je ihned nabídnuto spustit film s popisem pro zrakově postižené. Žel bohu, stopa s tímto popisem je vyvedena jen ve formátu 2.0, takže si nevidomí případný prostorový zvuk příliš neužijí. To je ale i ve světě běžný standard.

Po zvolení klasického menu příjde to hlavní překvapení. Nejdřív na vás vybafne 50ti sekundový spot kampaně "Filmy nejsou zadarmo", který byl tak hezky zparodován v jedné epizodě seriálu IT crowd. Už samotné umístění tohoto spotu je podle mne velice diskutabilní. Pokud si totiž film vypálím, žádný spot na něm nebude. Pokud se rozhodnu zainvestovat a koupit si originál, tvůrci mě za tu snahu ocení 50ti sekundovou masáží o tom, že filmy zadarmo opravdu nejsou... Jako kdybych to nevěděl...

Pokračujeme patnáctisekundovým spotem rádia Frekvence 1, dále pětisekundový statický obrázek Magic Box a 5 sekund spot firmy DMP.

Dále jsou na řadě upoutávky na připravované filmy - a to v letterboxu a o celkové délce 7:34 ! To je další věc, co nepochopím - tohle přece patří do bonusové výbavy disku. Naštěstí je možné to přeskočit...

Následuje statický letterboxovaný obrázek s českou a anglickou vlaječkou - výběr jazyka... Chtěl bych vidět toho hlupáka, co vymyslel, že širokoúhlý film bude mít menu ve formátu 4:3 a ještě ke všemu s letterboxem (černé proužky na horní a spodní straně obrazu). To je prostě šlendrián...

Po výběru jazyka následuje 15 sekund dlouhý statický obrázek s upozorněním, že film nemám kopírovat. Mám chuť film najust vypálit, a už jen proto, abych se zbavil těchto otravných zdržovaček.

Další funkce disku jsou již více-méně v pořádku - s pominutím faktu, že ve formátu 16:9 je pouze hlavní film - veškeré bonusové materiály jsou v letterboxu a to i přesto, že minimálně některé z nich byly na 16:9 bezpochyby natočeny.

Taková situace je u úplně nového disku s úplně novým filmem tristní - zvlášť v době kdy většina nově prodávaných TV přijímačů pracuje s rozlišením HD ready a poměrem stran 16:9 a kdy první TV stanice začíná vyrábět v rozlišení HDTV. Vypadá to, že klasickému záznamu DVD video už velice jistě zvoní hrana, neboť alespoň s takovýmto přístupem, nemá DVDčko současnému divákovi co nabídnout. Postupně se tak formát DVD stane pouze formátem příloh časopisů, kde budeme moci za nějakých 40 Kč a 10 minut vnucených reklam, sledovat nějaký starý, ne příliš úspěšný film.

Bohužel, filmová studia mají problém, přiklonit svou orientaci k červenému HDDVD, či modrému BlueRay, a tak vyčkávají, co udělají "ti druzí". Jen aby to dlouho netrvalo...
[ zobrazit záznam ] ( 1099 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 23579 )

<<První <Zpět | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | Další> Poslední>>