Jak na broadband router z linuxu 

Na webu AVC se objevily další semináře z projektu SUT. Z mých přednášek tam přibyly dva díly přednášky na téma "Linux jako broadband router," kde první díl říká vše podstatné, zatímco v druhém díle se téměř celou dobu babrám s DNSkou :-D

Pro všechny moje SUTí přednášky najdete podklady v článku SUT přednášky.

Přeji ostrý obraz a dobrý zvuk. :-D
[ zobrazit záznam ] ( 3922 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28701 )
Dokonalá hra 

Nevyšší formou života je člověk a nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.

Když jsem teď v portage objevil tuhle hru, stává se ze mne zase nejnižsí forma života.
Doporučuji alespoň prohlédnout screenshoty na domovské stránce, popřípadě článek na rootu
[ zobrazit záznam ] ( 7896 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34081 )
Jak jsem (ne)opravoval DCF hodiny 

Nějak se stalo, že rádiem řízený budím, kterým se budím do školy se přestal synchronizovat. Předem jsem závadu odhadnul na upadlý drátek od feritové antény. Po otevření se ukázalo, že to tak není. Situaci, že by se změnili příjmové podmínky jsem vyloučil jednak jiným budíkem a po otevření i voltmetrem na výstupu přijímače DCF 77, ze kterého lezly sekundové značky přesně podle specifikace a dokonce, při superrychlém stenografování hodnot jsem posléze rozluštil i platnou časovou informaci, se všemi paritnimi bity. A protože signál se dostával až na cestu plošného spoje končící v asfaltovém fleku, kde je schován hlavní IO. Takže nebylo moc, co opravovat. Napadlo mě ještě, jestli není závada způsobena nějakým divným obsahem v prvních 20 sekundách, kde se dříve kódovali samé nuly a teď se tam objevuji jiná data.
Tak se se poohlédnul po internetu a našel simulátor signálu DCF77, který přímo na paralelní port počítače simuluje výstup z DCF přijímače. Program je zajímavý tím, že běží v linuxu a přistupuje přímo na paralelní port (tak jak si to pamatuji z dob, kdy jsem si hrál v pascalu v DOSu), tedy potřebuje práva roota, jinak skončí s neoprávněným přístupem.
Ani se simulátorem se budík nechytil. Tak smůla. Aspoň, až si budu chtít hrát s DCF přijímačem, vím kde mám takový sehnat...
[ zobrazit záznam ] ( 916 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 29152 )
Jak na české názvy souborů v GTK+-2 aplikacích 

Poslední dobou se mi stávalo, že ač mám systém kompletně počeštěn, aplikace napsané pomocí knihovny GTK+-2, jako například GIMP, VLC, nebo náhrada Winampa Audacious, zobrazovaly špatně české názvy souborů.

Je to tím, že knihovna GTK již předpokládá kódování souborů na filesystému v UTF-8, ale já stále (po několika neblahých zkoušenostech s redhatem) nepřešel.

Kódování souborů je uloženo v proměnné prostředí G_FILENAME_ENCODING a tu je třeba, nejlépe v souboru /etc/profile nastavit.

Na gentoo je tahle proměnná nastavována v souboru /etc/env.d/50glib2, po jeho úpravě je třeba spustit ještě env-update a samozřejmě restartovat aktuální sezení.

Pak všechno chodí, jak má.
[ zobrazit záznam ] ( 1100 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 18231 )
Linux jako broadband router (1) 

Prezentaci k prvnímu dílu přednášky o routování najdete zde.
[ zobrazit záznam ] ( 1068 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23433 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>