Gentoo: Jak správně odmaskovávat 

Ačkoli je distribuce Gentoo zaměřena na aktuální verze softwaru, přesto se může stát, že verze programu, kterou poptáváme, není dosud označená jako stabilní. V takovém případě existuje mnoho postupů, jak balík odmaskovat, ale téměř všechny jsou špatné :) Pokusím se je přehledně sepsat:
 1. Instalace s ACCEPT_KEYWORDS:

  # ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge -atv program
  Toto je jednoduchá cesta, ale
  • znemožňuje updaty (emerge world provede downgrade)
  • Spolu s balíkem odmaskovává i jeho závislosti

 2. Přidání názvu balíku do /etc/portage/package.keywords:

  # echo grp-category/programname >> /etc/portage/package.keywords
  Problémy jsou však možná ještě horší:
  • Závislosti nejsou odmaskovány, takže na tom obvykle skončí výpočet stromu závislostí. Odmaskování závislostí je vcelku pracné.
  • Nezřízené updatování systému nejnovějšími verzemi, které jednak vyžaduje odmaskování závislostí, a také často zbytečně rozbíjí systém. Obvykle totiž nemáme zájem automaticky updatovat na nejnovější nestabilní verze.

 3. Přidání názvu atomu do /etc/portage/package.keywords:

  # echo =grp-category/programname-1.2.3 >> /etc/portage/package.keywords
  Na tento postup jsem přišel teprve nedávno. Oproti předchozím nejsme vystaveni automatickým updatům na vyšší verze, ani automatickým downgradům (pokud daná verze nezmizí z portage). Problém se závislostmi však stále trvá.

V tuto chvíli používám poslední zmiňovaný postup. Má to svou logiku - po nestabilní verzi programu sahám pouze v případě, že stará verze nenabízí funkcionalitu, kterou potřebuji. Odmaskovaná verze už mi funguje a nepožaduji tedy, aby mi program byl automaticky updatován. Tím se vyhnu problému se zavlékáním nových a nových nestabilních verzí do systému.
[ zobrazit záznam ] ( 671 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 33912 )
HAL versus Keytouch versus ovládání audia 

Tak, upgrade jsem úspěšně překonal. Dokonce celkem hladce proběhl přechod na Xserver s podporou HALu. Až do teď jsem HALu úspěšně odolával, bohužel, teď se ukázalo, že HAL je nutnou podmínkou ke konfiguraci vstupních zařízení X serveru za letu. A to je funkcionalita, kterou jako majitel Bluetooth myši ocením, neboť doteď jsem byl pro využití všech funkcí myši nucen tuto zapnout před startem X serveru a nevypínat, dokud X server běží, což nebylo příjemné.

Nakonec všechno funguje jak má, až na:
 • funkci Zap (Ctrl+Alt+BackSpace)": Je to nepříjemné, ale nevím jak to spravit, tak se s tím smiřuju :)
 • Keytouch: Z nějakého důvodu není schopen detekovat klávesové události. To je mnohem vážnější problém.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 2796 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34327 )
Trable s Poplíky 

Titulek článku i obrázek jsem si dovolil vypůjčit ze seriálu Futurama, článek však bude o Gentoo.

Dnes jsem zažil to, čemu se říká dependency hell. Experimentováním s vícevláknovým mplayerem, který by na mém 1.6 GHz CoreDuo mohl dokázat přehrávat FullHD rozlišení jsem si rozbil H.264 kodek ve VLC. Když jsem to chtěl spravit, zjistil jsem, že už jsem opravdu hodně dlouho neupdatoval, a že by se s tím mělo něco dělat. emerge -atvu world vrátilo nepříjemných 318 updatů. Pustil jsem to a odešel pryč, protože sedět před zapnutým fénem (na který se počítač při kompilaci promění) není nic příjemného. Průběžně jsem se vracel a sluchem pozoroval, zda se stále kompiluje. Až to přišlo. Jakýsi balík ALSA kvůli nějaké malichernosti kompilaci zastavil. Když jsem to opravil a spustil emerge --resume, odmítlo to pokračovat z důvodu konfliktu verzí, který tam předtím nebyl. Trvalo mi celkem dlouho, než jsem přišel na to, že za všechno může jakási PDF renderovací knihovna poppler, která dříve patřila do kategorie app-text a teď patří do dev-lib, takže při updatu jde o dva různé nezávislé balíky které jsou však vzájemně výlučné. Aby to nebylo tak jednoduché, tak starý app-text/poppler se do systému stále cpal přes virtuální balík virtual/poppler, který v nizší verzi závisí na tom app-text, zatímco ve vyšší na dev-libs verzi. Teprve poté, co jsem všechny popplíky odebral, začalo to zase normálně fungovat.

Stále mám Gentoo nejradši ze všech distribucí, co jsem zkusil. Ale ty upgrady, to je vždycky tragédie :-)
[ zobrazit záznam ] ( 22492 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 34775 )
VPS-PDC rekordér pro DVBgrab 

S digitalizací TV vysílání v mé domácnosti jsem se donutil i doma nainstalovat soukromý DVBgrab.

Musel jsem ho upravit pro používání HTTP streamingu (protože v domácnosti, kde je méně potencionálních diváků, než televizních kanálů, se multicastové vysílání nevyplácí). A zapojil jsem taky svůj VPS rekordér, který jsem k tomu účelu doplnil o omezení maximální doby čekání na pořad (pro případ, že daný pořad vůbec nevysílají.)

Bohužel musím konstatovat, že stále nové dva veřejnoprávní kanály ČT 24 a ČT 4 nenabízejí žádnou formu VPS/PDC, takže ty je třeba stále nahrávat pouze podle času.
EDIT: Na programech ČT24 a ČT4 funguje již od 1.3.2007 přenos PDC dat v rámci teletextu (nikoli na 16. řádku). V tuto chvíli (únor 2010) navíc jsou u těchto programů vyplňovány i položky Running_status v EIT tabulkách.

Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 5605 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 38641 )
iDTV snadno a rychle 

Digitalizace pozemního televizního vysílání dostoupila i do mého domova. V mém případě konkrétně ostrým střihem analogové ČT2 za digitální síť 1. Vzhledem k tomu, že jde o první digitální vysílání v podještědském regionu (a zůstane tam sama podle TPP až do 31.8.2010), bylo do poslední chvíle napínavé, zda anténní systém, který dosud fungoval pro analogové vysílání, bude schopen nezničit vysílání DVB-T. To je totiž citlivější na nelinearitu případných zesilovačů.

Jak ukazuje výše odkazované video, vše nakonec dopadlo dobře, už několik minut po půlnoci bylo možno síť 1 bez problému naladit. Nastal tedy správný čas, začít se shánět po přijímačích digitálního vysílání pro další televizory v domácnosti (ten hlavní je totiž už od roku 2004 vybaven satelitním příjmem).

Už dávno mě zaujaly minimalistické set-top-boxy, které jsou celé schovány v trochu větším SCART konektoru. Jeden takový, konkrétně Emgeton Vision jsem zakoupil. Zapojení přijímače je opravdu jednoduché - kromě anténního vstupu má jen vstup pro napájecí adaptér 5V a 3,5mm JACK pro připojení externího přijímače dálkového ovládání. Přístroj funguje spolehlivě a pro televizor v kuchyni je zcela ideální. Nelíbilo se mi ale, že je přijímač stále zapnutý a že musí mít další adaptér, který trvale odebírá cca 5W.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 232 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 49235 )

<<První <Zpět | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Další> Poslední>>