Technika pražských tramvají II - pozvánka 

Po velém úspěchu prvního semináře jsem se rozhodl v úterý 4.12.2007 uspořádat volné pokračování.

Tentokrát bychom se měli podrobně podívat na jednotlivé typy tramvajových vozů. Všichni jste srdečně zváni.

Koleje Strahov - Blok 7 - suterén - 4.12.2007 20:00
http://sut.sh.cvut.cz
[ zobrazit záznam ] ( 1183 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23843 )
Nemožnost přepnout VT z Xorg 

Po posledním updatu jsem narazil na kuriózní problém. Nešlo přepnout virtuální terminál pomocí Ctrl+Alt+Fn ve správci přihlášení kdm a tedy nebylo možné použít textový režim k přihlášení do systému. Přitom po přihlášení do KDE to šlo...

Pak jsem zjistil, že problém nastává jenom, když má X server nakonfigurováno víc jak jedno rozložení. Moje nastavení klávesnice souboru xorg.conf vypadá takto:
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"

Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "us,cz"
Option "XkbOptions" "grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle"
EndSection
To proto, abych nemusel měnit zvyky z Windows a mohl klávesnici přepínat kombinací Alt+Shift, kde LED Scroll lock svítí při českém rozložení...

Navíc ovšem používám applet "Rozložení klávesnice" z KDE, který mi umožňuje stabilně přepínat klávesnici, tedy pamatovat si ve které aplikaci chci jakou (v terminálu anglickou, v ooffice českou). Bohužel tento aplet neumí pouze změnit skupinu, místo toho zavolá příkaz setxkbmap a tím celou klávesnici překonfiguruje. Takže úspěšně používám dvě úrovně přepínání klávesnice, KDE mi nastaví natvrdo anglickou klávesnici, a po stisku Win+K se objeví česká vlaječka, rozsvítí se Scroll Lock a klávesnice píše česky. Z téhle české klávesnice můžu odskočit do anglické pomocí Alt+Shift, ovšem vlaječka zůstane česká, pouze zhasne Scroll Lock (Tohle zařídí zatržítko "včetně rozvržení latinky").

Takže po přepnutí KDE na českou vlaječku přepnutí VT opět nefungovalo, protože byly nakonfigurovány dvě rozložení.

Nakonec se ukázalo, že řešení problému existuje a spočívá v nahrazení balíku "x11-misc/xkeyboard-config" balíkem "x11-misc/xkbdata". Bohužel nevím, proč :(. Prostě to po téhle operaci začalo fungovat. Tak doufám, že tahle informace pomůže alespoň Gentooistům.

Jinak důvod, proč jsem se vůbec chtěl přepnout do textové konzole, je ten, že jsem chtěl vyzkoušet novou verzi patche pro ssh přihlášení z agetty :)
[ zobrazit záznam ] ( 1410 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34613 )
Začíná už formát DVD končit? 

Konečně je to tady! Na DVD se objevil nejnovější film Jana Svěráka - Vratné Lahve (Tedy on se na DVD objevil už o pár měsíců dříve, ale s watermarkem "Pouze pro vnitřní potřebu MK ČR, NEKOPÍROVAT" :) )

Objevil jsem ho v nejmenovaném obchodním řetězci za pouhých 299 Kč s podtitulem "sběratelská edice" a s fešnou papírovou obálkou.

Když jsem však po bližším ohledání zjistil, že vydavatelem je Magic Box, a authoring disku má na svědomí firma Digital Media Production, se kterou mám neblahé zkušenosti, připravil jsem se na nejhorší. Oprávněně.

Disk je připraven pro zrakově postižené. Takže ihned po vložení filmu se objeví malé menu, kde je ihned nabídnuto spustit film s popisem pro zrakově postižené. Žel bohu, stopa s tímto popisem je vyvedena jen ve formátu 2.0, takže si nevidomí případný prostorový zvuk příliš neužijí. To je ale i ve světě běžný standard.

Po zvolení klasického menu příjde to hlavní překvapení. Nejdřív na vás vybafne 50ti sekundový spot kampaně "Filmy nejsou zadarmo", který byl tak hezky zparodován v jedné epizodě seriálu IT crowd. Už samotné umístění tohoto spotu je podle mne velice diskutabilní. Pokud si totiž film vypálím, žádný spot na něm nebude. Pokud se rozhodnu zainvestovat a koupit si originál, tvůrci mě za tu snahu ocení 50ti sekundovou masáží o tom, že filmy zadarmo opravdu nejsou... Jako kdybych to nevěděl...

Pokračujeme patnáctisekundovým spotem rádia Frekvence 1, dále pětisekundový statický obrázek Magic Box a 5 sekund spot firmy DMP.

Dále jsou na řadě upoutávky na připravované filmy - a to v letterboxu a o celkové délce 7:34 ! To je další věc, co nepochopím - tohle přece patří do bonusové výbavy disku. Naštěstí je možné to přeskočit...

Následuje statický letterboxovaný obrázek s českou a anglickou vlaječkou - výběr jazyka... Chtěl bych vidět toho hlupáka, co vymyslel, že širokoúhlý film bude mít menu ve formátu 4:3 a ještě ke všemu s letterboxem (černé proužky na horní a spodní straně obrazu). To je prostě šlendrián...

Po výběru jazyka následuje 15 sekund dlouhý statický obrázek s upozorněním, že film nemám kopírovat. Mám chuť film najust vypálit, a už jen proto, abych se zbavil těchto otravných zdržovaček.

Další funkce disku jsou již více-méně v pořádku - s pominutím faktu, že ve formátu 16:9 je pouze hlavní film - veškeré bonusové materiály jsou v letterboxu a to i přesto, že minimálně některé z nich byly na 16:9 bezpochyby natočeny.

Taková situace je u úplně nového disku s úplně novým filmem tristní - zvlášť v době kdy většina nově prodávaných TV přijímačů pracuje s rozlišením HD ready a poměrem stran 16:9 a kdy první TV stanice začíná vyrábět v rozlišení HDTV. Vypadá to, že klasickému záznamu DVD video už velice jistě zvoní hrana, neboť alespoň s takovýmto přístupem, nemá DVDčko současnému divákovi co nabídnout. Postupně se tak formát DVD stane pouze formátem příloh časopisů, kde budeme moci za nějakých 40 Kč a 10 minut vnucených reklam, sledovat nějaký starý, ne příliš úspěšný film.

Bohužel, filmová studia mají problém, přiklonit svou orientaci k červenému HDDVD, či modrému BlueRay, a tak vyčkávají, co udělají "ti druzí". Jen aby to dlouho netrvalo...
[ zobrazit záznam ] ( 1085 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 23563 )
Přímé SSH přihlášení z agetty 

Po čase zase jeden malý Linuxový drobek. Tentokrát pochází od Pavla Trollera, autora distribuce Sinux. Jedná se o patch, který dovoluje přímé přihlášení přes ssh na cizí stroj při zadání uživatelského jména ve tvaru user@host do výzvy programu agetty.

Jedná se o velmi praktickou funkci, kterou stojí za to mít i mimo Sinux. Proto jsem vyrobil overlay do portage pro balík sys-apps/util-linux, a nainstaloval na všechny stroje, co mám v dosahu :)
[ zobrazit záznam ] ( 1138 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28687 )
Hurá léto, bakalářka, IMAX a jazykový koutek 

Už jsem se dlouho nevěnoval tomuto blogu, takže věřím, že všichni pravidelní čtenáři, co podobně jako já netuší, co to je RSS, už dávno zapomněli, že vůbec existuje.

Pro ty ostatní se pokusím shrnout, co se v poslední době děje. Začnu takovým dejá-vu. Koncem června jsem se totiž opět vydal na turistický kurz do Jeseníků s tím, že nám konečně ukážou kompletní přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Namísto toho jsme letos neviděli ani kousek elektrárny, neb je zavřená z důvodu rekonstrukce a exkurze se neprovádějí. I přes to jsem si kurz dost užil, neb jsme se tam sešli pořádná Linuxová parta a hodinu po příjezdu do penzionu už nám fungovalo GPRS/EDGE připojení k Internetu, distribuované prostřednictvím Wi-Fi sítě s názvem "FELaci" :)

Kromě počítačových zážitků došlo i na pár dopravních, jako například jízda "samoobslužným" vlakem ze Starého Města do Hanušovic po trati 294, kde jsem dokonce překonal sociální fóbii a poprosil strojvedoucího, zda by mě nesvezl na předním stanovišti vlaku 810, čemuž nakonec strojvedoucí i vyhověl :) Tento vlak byl navíc zvláštní tím, že byl vybaven hlásičem zastávek, tlačítkem pro obsluhu zastávek na znamení (což byly všechny zastávky na trase), a označovacím strojkem, stejným, jako se používá v Pražské Intergrované Dopravě.

Také na kurzu došlo k pár drsným chvílím, to když jsem u jakýchsi vodopádů ztratil veškeré osobní doklady. Naštěstí jsem si toho poměrně brzy všiml a když jsem se vrátil, byly na místě a dokonce i na suchu. Ten samý den se také přihodilo, že kolega z pokoje kdesi na cestě vytrousil klíče od pokoje. Když pak majitelé penzionu vypočetli, kolik peněz budou ty ztracené klíče stát, nasedli kolegové do auta a po najetí asi 90 km se jim povedl výkon, srovnatelný s nalezením jehly v kupce sena - klíče našli.

Jako tradičně jsem se po kurzu vydal do zastávky Řešetova Lhota. Na rozdíl od loňska už zde stojí automatický železniční přejezd se závorami a zastávka tak zeje prázdnotou. Bývalou obsluhu zastávky připomíná už jen zvonek na stěně drážního domku, který dodnes zazvoní, když je ze sousedních stanic vypraven vlak. Na železničním přejezdu je zvláštní, že pro detekci vlaků nepoužívá kolejové obvody, ale počítače náprav. Takže při budování přejezdového zabezpečovacího zařízení nebylo nutné do koleje vkládat nové izolované styky kolejnic.

Protože mě už tížilo svědomí, že jsem ještě pořádně nezačal pracovat na bakalářské práci, kterou musím koncem srpna odevzdat, vydal jsem se zanedlouho z Řešetovy Lhoty domů a začal pilně pracovat :) Mezitím mi v Praze unikla oranžová "HURÁ" revoluce v dopravním podniku, která jak to tak vypadá, nadělala víc škody, než užitku. Fundovaně o tom vypráví Martin Šubrt ve svém blogu, který si tímto u mě získal místo v kolonce "Odkazy".

Nakonec jsem se minulý víkend do Prahy vydal. Navštívil jsem IMAXovou verzi nejnovějšího filmu s Harrym Potterem. A musím říct, že jsem byl mile překvapen. Po propadáku v podobě čtvrtého dílu autoři ukázali, že dokážou i tlustší knihu nacpat do stejně dlouhého filmu, aniž by se divák musel cítit okraden, či celý film letěl jako rychlík. Navíc závěrečná asi 15 minutová sekvence byla převedena do trojrozměrného formátu a to teprve stálo za to.

Pak jsem se taky vydal do Plzně, neboť jsem už nemohl vydržet zvědavost, jaké je svezení s Astrou a jak je provedeno křížení tramvajové a trolejbusové dráhy. A objevil jsem i tramvaj, kterou jsem ke svému úžasu nemohl otypovat. Jednalo se o typ K3R-NT, vzniklý ze dvou vozů T3 přidáním nízkopodlažního neseného článku. Musím říct, že ta tramvaj na mě udělala docela velký dojem.

A na závěr jazykový koutek - jsou následující věty správně? Pokud ne, jak je napravit?
  • Urychlete prosím výstup a nástup do soupravy.
  • Žádáme cestující, aby pro příchod a odchod k vlakům na prvním nástupišti, použili nadchod. Přecházení přes koleje je zakázáno.

[ zobrazit záznam ] ( 2074 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 33944 )

<<První <Zpět | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | Další> Poslední>>