Jak na české názvy souborů v GTK+-2 aplikacích 

Poslední dobou se mi stávalo, že ač mám systém kompletně počeštěn, aplikace napsané pomocí knihovny GTK+-2, jako například GIMP, VLC, nebo náhrada Winampa Audacious, zobrazovaly špatně české názvy souborů.

Je to tím, že knihovna GTK již předpokládá kódování souborů na filesystému v UTF-8, ale já stále (po několika neblahých zkoušenostech s redhatem) nepřešel.

Kódování souborů je uloženo v proměnné prostředí G_FILENAME_ENCODING a tu je třeba, nejlépe v souboru /etc/profile nastavit.

Na gentoo je tahle proměnná nastavována v souboru /etc/env.d/50glib2, po jeho úpravě je třeba spustit ještě env-update a samozřejmě restartovat aktuální sezení.

Pak všechno chodí, jak má.
[ zobrazit záznam ] ( 1096 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 18228 )
Linux jako broadband router (1) 

Prezentaci k prvnímu dílu přednášky o routování najdete zde.
[ zobrazit záznam ] ( 1063 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23429 )
Život je Qt [kjutý]. Nastěstí. 

Konečně se mi podařilo naprogramovat aplikaci s grafickým uživatelským rozhraním. Podobně jako Jay Bee jsem si vzal na mušku nádherný spořič obrazovky kclock.kss z prostředí KDE a snažil se ho převést do Windows. Jenže já ho nepsal znovu, já ho pouze portoval, tak aby z něj byla čistě Qt4 aplikace.

Nejprve jsem zpřetrhal vazby na prostředí KDE a přepsal syntax podle Qt4. Pak jsem přepsal renderovací engine, který byl zřejmě kvůli antialiasu napsán knihovnou libart, do nativního Qt, které ve verzi 4 antialias podporuje také.

No a nakonec jsem připsal interface tak, aby se to chovalo jako klasický Windows spořič.

Verzi 1.0 můžete stáhnout zde (verze 1.1 zde), jedná se o staticky linkovanou verzi, takže není potřeba instalovat žádnou knihovnu, ovšem za cenu toho, že spořič zabírá 7,4 MB, po kompresi pomocí UPX (díky JB) 2,4 MB.

Zdrojové kódy jsou k dispozici zde (verze 1.1 zde). Program je (a musí být - kvůli licenci Qt) šířen pod licencí GPL.

Za spolupráci děkuji zejména Jay Bee-mu, bez jeho neustálého rýpání by to asi ještě nebylo.
[ zobrazit záznam ] ( 1546 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23538 )
Rozhraní pro GPS firmy Garmin 

Dostal se mi do ruky ruční GPS přijímač Garmin eTrex Legend. Je to ten model co rozdává firma Mountfield, když nakoupíte za určitou částku. Přístroj má na sobě 4 kontakty, pomocí kterých ho lze propojit s PC a používat ve spolupráci s libovolnými mapovými podklady. Podporuje jak protokol Garmin, tak i NMEA, což je de facto standard přenosu GPS dat (4800bps 8N1, ASCII formát, každá informace uvozena znakem $)
Protože jsem k přístroji měl k dispozici orig. kabel, proměřil jsem ho. Šlo o normální RS232 kabel, dokonce bez jakékoli elektroniky - ani MAX232!

Označíme-li piny zleva 1-4, je zapojení následující:
pin GPS pin DB-9F význam
1 NC možná vstup pro napájení z USB
klíč
2 3 Rx(GPS) - Tx(RS232)
3 2 Tx(GPS) - Rx(RS232)
4 5 Ground

Jinak tento GPS přístroj bych nikdy za cenu 7500 Kč nekoupil, protože má černobílý displej, nedokáže pořádně navigovat a jste závislý na jednom dodavateli mapových podkladů, které jsou navíc licencovány na jeden konkrétní přístroj.

To už je lepší podívat se po nějakém PDA s navigací.
[ zobrazit záznam ] ( 1044 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23898 )
Pan Sponka ve Vim 

Když jsem hledal nějaký návod, jak se zdokonalit v obsluze tohoto editoru, narazil jsem na pěknou animaci, jak by to asi vypadalo, kdyby ve vimu byl pomocník pan Sponka.

Obrázek otevřete kliknutím na "související odkaz"
[ zobrazit záznam ] ( 1063 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23279 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>