Přímé SSH přihlášení z agetty 

Po čase zase jeden malý Linuxový drobek. Tentokrát pochází od Pavla Trollera, autora distribuce Sinux. Jedná se o patch, který dovoluje přímé přihlášení přes ssh na cizí stroj při zadání uživatelského jména ve tvaru user@host do výzvy programu agetty.

Jedná se o velmi praktickou funkci, kterou stojí za to mít i mimo Sinux. Proto jsem vyrobil overlay do portage pro balík sys-apps/util-linux, a nainstaloval na všechny stroje, co mám v dosahu :)
[ zobrazit záznam ] ( 1154 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28719 )
Nahrávání ze SH-TV 

Klub Silicon Hill Studentské unie ČVUT je rozhádaný jako ještě nikdy předtím. Ti rozumnější pochopili, že kdo uteče, vyhraje, což s sebou nese pro uživatele poněkud nepříjemný důsledek mimo jiné v podobě nefunkčnosti automatického digitálního videorekordéru TVgrab. No co, konečně mě to donutilo dopracovat svůj vlastní systém nahrávání, který zde předkládám.

Předně jsem se rozhodl nevytvářet žádný velký moloch (to bych ani neuměl) a místo toho maximálně využít programy, které jsou v linuxu k dispozici. Takže pro vlastní plánování jsem použil démona atd:
$ at 12:35 2007-12-01
warning: commands will be executed using /bin/sh
at> vlcrec 11
at> <EOT>
job 105 at 2007-12-01 12:35
Jak je vidět, použití příkazu at je vcelku intuitivní. Důležité je si pamatovat, že příkazu at předáváme jako parametr vždy nejdřív čas a pak datum. Samozřejmě, pokud plánujeme na poslední chvíli (méně než 24 hodin předem), není třeba datum udávat. Program at automaticky uloží celé aktuální prostředí, včetně aktuálního pra Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 5907 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 44899 )
Jak kopírovat pomocí taru 

Koupil jsem si nový disk do notebooku a potřeboval tedy nějak překopírovat data ze starého disku na nový. Problém je, že redukci pro připojení 2,5" disku jsem sehnal jenom jednu. Nezbývá tedy, než kopírovat přes síť z notebooku na počítač.

Někde jsem četl, že nejlepší je pro kopírování použít tar. Díky tomu se zachovají správně všechny odkazy, práva... Lokální varianta vypadá takto:
root@stroj /mnt/zdroj# tar cf - . | (cd /mnt/cil ; tar xvf -)

Jako první mě napadla síťová varianta přes ssh:
root@cil /mnt/cil# ssh zdroj '(cd /mnt/zdroj ; tar -c --numeric-owner -f -)' | tar -xv --numeric-owner -f -
Tahle varianta měla ale úskalí. Šifrování dat dalo mému 800MHz notebooku zabrat, takže přenosová rychlost klesla na cca 2MB/s.

Protože jsem kvůli tomu nechtěl instalovat takové věci jako telnet, či rsh, použil jsem pro jednoduché spojení netcat:
root@zdroj /mnt/zdroj# tar -c --numeric-owner -f - . | nc -l -p 9000
root@cil /mnt/cil# nc zdroj 9000 | tar -xv --numeric-owner -f -
Elegantní, že. S takovou konfigurací se rychlost přenosu vyšplhala až k rychlosti Fast Ethernetu, tedy 10 MB/s.

UPDATE: ukázalo se, že je potřeba použít volbu --numeric-owner, která zabezpečí, že jména vlastníka a skupiny budou přenášena číselně a nikoli jako názvy. Stalo se mi totiž, že na různých stanicích byly stejným názvům skupin přidělena jiná čísla a po přenesení tarem se tak čísla skupin změnila.

A ještě poznámka na závěr: Pokud kopírujeme kořenový souborový systém, s výhodou využijeme příkaz mount --bind / /mnt/floppy, neboť tak zpřístupníme pouze obsah oddílu samotného a nikoli připojené disky.
[ zobrazit záznam ] ( 1922 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12589 )
Co dělat, když je zařízení používáno 

Určitě se vám taky stalo, že při pokusu odpojit nějaký disk příkaz umount skončí s chybou "Zařizení je používáno". Bohužel neřekne, kdo, nebo co ho používá, nezbývá než pátrat ručně. K pátrání jsem kdysi vygooglil program fuser takže třeba
fuser -m /mnt/floppy
vypíše všechny PID procesů, co používají disk připojený do /mnt/floppy... Pokud navíc použijeme přepínač -k, pokusí se sám příslušné procesy zabít.

Dnes jsem tento postup aplikoval, ale nepomohlo to. Přesto, že fuser neříkal nic, nešlo zařízení odpojit. Pak jsem na to přišel... Měl jsem pod zařízením připojené ještě další (ve skutečnosti to byl obraz CD přes loopback). Proto to nešlo.

Poslední alternativou je líný umount, ale to raději moc nedoporučuju. Když se příkazu umount přidá přepínač -l, disky se odpojí, ale otevřené soubory zůstanou otevřeny... Takže pro celý systém to vypadá, že disk není připojen, nicméně otevřené popisovače míří do souborového systému stále. Když teď provede např. fsck nějaké psí kusy se systémem, a zároveň běžící program něco zapíše, mohlo by to skončit katastrofou.
[ zobrazit záznam ] ( 2363 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12700 )
Export českých skrytých titulků z ProjectX 

Dnes mám nějak plodný den.

Vyrobil jsem patch pro program ProjectX verze 0.90.4, který opravuje export českých skrytých titulků do textového souboru.

Původní verze měla z nějakého důvodu problém se znakem ě, nejspíš se autoři upsali. Pokud se vám nechce upravená verze kompilovat, zde můžete stáhnout už kompilovanou verzi.
[ zobrazit záznam ] ( 1770 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34497 )

<<První <Zpět | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | Další> Poslední>>