HAL versus Keytouch versus ovládání audia 

Tak, upgrade jsem úspěšně překonal. Dokonce celkem hladce proběhl přechod na Xserver s podporou HALu. Až do teď jsem HALu úspěšně odolával, bohužel, teď se ukázalo, že HAL je nutnou podmínkou ke konfiguraci vstupních zařízení X serveru za letu. A to je funkcionalita, kterou jako majitel Bluetooth myši ocením, neboť doteď jsem byl pro využití všech funkcí myši nucen tuto zapnout před startem X serveru a nevypínat, dokud X server běží, což nebylo příjemné.

Nakonec všechno funguje jak má, až na:
  • funkci Zap (Ctrl+Alt+BackSpace)": Je to nepříjemné, ale nevím jak to spravit, tak se s tím smiřuju :)
  • Keytouch: Z nějakého důvodu není schopen detekovat klávesové události. To je mnohem vážnější problém.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 2819 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34339 )
Trable s Poplíky 

Titulek článku i obrázek jsem si dovolil vypůjčit ze seriálu Futurama, článek však bude o Gentoo.

Dnes jsem zažil to, čemu se říká dependency hell. Experimentováním s vícevláknovým mplayerem, který by na mém 1.6 GHz CoreDuo mohl dokázat přehrávat FullHD rozlišení jsem si rozbil H.264 kodek ve VLC. Když jsem to chtěl spravit, zjistil jsem, že už jsem opravdu hodně dlouho neupdatoval, a že by se s tím mělo něco dělat. emerge -atvu world vrátilo nepříjemných 318 updatů. Pustil jsem to a odešel pryč, protože sedět před zapnutým fénem (na který se počítač při kompilaci promění) není nic příjemného. Průběžně jsem se vracel a sluchem pozoroval, zda se stále kompiluje. Až to přišlo. Jakýsi balík ALSA kvůli nějaké malichernosti kompilaci zastavil. Když jsem to opravil a spustil emerge --resume, odmítlo to pokračovat z důvodu konfliktu verzí, který tam předtím nebyl. Trvalo mi celkem dlouho, než jsem přišel na to, že za všechno může jakási PDF renderovací knihovna poppler, která dříve patřila do kategorie app-text a teď patří do dev-lib, takže při updatu jde o dva různé nezávislé balíky které jsou však vzájemně výlučné. Aby to nebylo tak jednoduché, tak starý app-text/poppler se do systému stále cpal přes virtuální balík virtual/poppler, který v nizší verzi závisí na tom app-text, zatímco ve vyšší na dev-libs verzi. Teprve poté, co jsem všechny popplíky odebral, začalo to zase normálně fungovat.

Stále mám Gentoo nejradši ze všech distribucí, co jsem zkusil. Ale ty upgrady, to je vždycky tragédie :-)
[ zobrazit záznam ] ( 27881 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 34788 )
VPS-PDC rekordér pro DVBgrab 

S digitalizací TV vysílání v mé domácnosti jsem se donutil i doma nainstalovat soukromý DVBgrab.

Musel jsem ho upravit pro používání HTTP streamingu (protože v domácnosti, kde je méně potencionálních diváků, než televizních kanálů, se multicastové vysílání nevyplácí). A zapojil jsem taky svůj VPS rekordér, který jsem k tomu účelu doplnil o omezení maximální doby čekání na pořad (pro případ, že daný pořad vůbec nevysílají.)

Bohužel musím konstatovat, že stále nové dva veřejnoprávní kanály ČT 24 a ČT 4 nenabízejí žádnou formu VPS/PDC, takže ty je třeba stále nahrávat pouze podle času.
EDIT: Na programech ČT24 a ČT4 funguje již od 1.3.2007 přenos PDC dat v rámci teletextu (nikoli na 16. řádku). V tuto chvíli (únor 2010) navíc jsou u těchto programů vyplňovány i položky Running_status v EIT tabulkách.

Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 5683 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 38658 )
iDTV snadno a rychle 

Digitalizace pozemního televizního vysílání dostoupila i do mého domova. V mém případě konkrétně ostrým střihem analogové ČT2 za digitální síť 1. Vzhledem k tomu, že jde o první digitální vysílání v podještědském regionu (a zůstane tam sama podle TPP až do 31.8.2010), bylo do poslední chvíle napínavé, zda anténní systém, který dosud fungoval pro analogové vysílání, bude schopen nezničit vysílání DVB-T. To je totiž citlivější na nelinearitu případných zesilovačů.

Jak ukazuje výše odkazované video, vše nakonec dopadlo dobře, už několik minut po půlnoci bylo možno síť 1 bez problému naladit. Nastal tedy správný čas, začít se shánět po přijímačích digitálního vysílání pro další televizory v domácnosti (ten hlavní je totiž už od roku 2004 vybaven satelitním příjmem).

Už dávno mě zaujaly minimalistické set-top-boxy, které jsou celé schovány v trochu větším SCART konektoru. Jeden takový, konkrétně Emgeton Vision jsem zakoupil. Zapojení přijímače je opravdu jednoduché - kromě anténního vstupu má jen vstup pro napájecí adaptér 5V a 3,5mm JACK pro připojení externího přijímače dálkového ovládání. Přístroj funguje spolehlivě a pro televizor v kuchyni je zcela ideální. Nelíbilo se mi ale, že je přijímač stále zapnutý a že musí mít další adaptér, který trvale odebírá cca 5W.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 253 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 49246 )
Nechvalný konec ostře sledovaného Metra 

Čas letí jako bláznivý. Není to tak dávno, co jsem tu psal tak trochu infantilní příspěvek o tom, kterak jsem zahlédl první rekonstruovanou soupravu metra na trase B, když ještě jezdila bez cestujících. Od 4. května 2006 uběhly téměř přesně tři roky a na trase B zbyly v provozu poslední dvě nerekonstruované soupravy. Vzhledem k tomu, že o prázdninách provoz řídne, dalo se čekat, že s posledním dnem června skončí i provoz posledních nerekonstruovaných souprav. Tyto soupravy byly poslední dobou pod drobnohledem všemožných škodičů, kteří byly schopni využít sebekratší okamžik ke zvěčnění sebe sama, takže to vypadalo, že souprava odjede poslední jízdu zmalovaná od podlahy až po střechu. I přes nezájem vedení DPP jakkoli poslední jízdu prezentovat se nakonec podařilo soupravy umýt, když v tom v pondělí 29.6. přišel šok: Odkudsi z vyšších míst (mluví se o Radovanu Šteinerovi, pražském radním pro dopravu, ten to však popírá) přišel příkaz, že v úterý 30.6.2009 souprava nesmí vyjet. Hlavní město Praha prý připravuje důstojné rozloučení ve středu 1.7. v Kačerovském depu - tedy pouze pro zvané. Zároveň bylo zveřejněno, že soupravy 81-71 v pravidelném provozu v tichosti dojezdily už v pátek 26.6.2009.

To se spoustě lidí, kteří slavnostní poslední jízdu připravovali moc nelíbilo. Už tak bylo hloupé, že se poslední jízda měla uskutečnit ve všední den dopoledne, takže si kvůli tomu lidé často brali dovolenou, když se ještě na poslední chvíli akce zrušila, muselo to být pro dost lidí k vzteku. Nakonec se podařilo domluvit rozlučkovou jízdu ve čtvrtek 2.7. dopoledne, sice již ne v pravidelném provozu, ale jako mimořádný vlak (násled). Souprava měla odjezdit dvě čestná kola a pak navždy zmizet. Jak to dopadlo asi všichni vědí, kdo ne, může si přečíst zprávu z webu tn.cz kliknutím na "Související odkaz". Na konci prvního kola na soupravu u vjezdové hrany stanice Lužiny čekala skupinka teenagerů, která proti jejímu čelu vyhodila několik plechovek barvy. Souprava tak dále pokračovala bez cestujících přímo do myčky, kde byla vyčištěna, na své druhé kolo však již nevyjela.

Celý útok byl pravděpodobně pomstou za to, že souprava byla před jízdou umyta. Útočníci samozřejmě okamžitě utekli, dá se pochybovat, že nějaký záznam pomůže k jejich dopadení. Pokud by se je však přeci jen podařilo dopadnout, může jim hrozit trest za trestný čin obecného ohrožení a popřípadě také poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. To však jen v případě, že byl aspoň nějaký pachatel starší patnácti let. V opačném případě sice existuje možnost občanskoprávního sporu o náhradu škody, podle hlášení o mimořádné události však škoda dopravnímu podniku nevznikla (i přesto, že jde o vůz, který poputuje do Muzea MHD v Střešovické vozovně). O to ale větší šrám na duši utrpěli ti, kterým se i přes absolutní nezájem, či dokonce zákazy shora, povedlo slavnostní závěrečnou jízdu prosadit a uskutečnit. Srovnáme-li úsilí obou stran, dojdeme k dobře známému faktu, že něco zničit je tak snadné.

Objevovaly se i hlasy, že by se snad slavnostní jízda měla opakovat. Pokud by se tak stalo, šlo by vlastně už o pátou poslední jízdu v řadě (1. v pátek, 2. v úterý - odřeknutá, 3. ve středu - pro zvané a 4. ve čtvrtek) a to už by bylo trochu trapné. Celá akce se spíše zapíše do historie jako svědectví o době, kde si dopravní podnik hraje s pouličními umělci (mezi které útočníci jistě patří) na kočku a myš. Při představě, že ten samý podnik by měl chránit svoje vybavení před terroristickými útoky... :-(

Přeji šťastnou cestu a méně podobně smutných zážitků!
[ zobrazit záznam ] ( 1084 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 55993 )

<<První <Zpět | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Další> Poslední>>