AED - krabička, co zachrání život 

V případě náhlé srdeční zástavy rozhodují minuty. Po cca. pěti minutách již není šance postiženého na přežití bez trvalých neurologckých následků.

Často při takové zástavě dochází k fibrilaci, to je míhání srdečního svalu, které je sice nesmírně energeticky náročné, ale nevede k čerpání krve. Proto je potřeba fibrilaci co nejdříve zastavit elektrickým impulzem z tzv. defibrilátoru a umožnit ním nový start čerpacího cyklu.

Proto se v poslední době začínají objevovat šikovné krabičky zvané Automatizované Externí Defibrilátory. Jedná se o malé počítače, určené pro obsluhu laiky, které pomocí dvou elektrod měří srdeční aktivitu pacienta (EKG) a v případě detekce fibrilace umožňují podat pacientovi defibrilační výboj. Kromě toho prostřednictvím hlasového výstupu a piktogramů zajišťují správnost úkonů první pomoci a to včetně metronomu pro nepřímou masáž srdce...

Tak si říkám, že konečně nějaké rozumné využití elektroniky a počítačů. Vice informací v jedné epizodě seriálu domácí lékař a v archivu AVC SH.
[ zobrazit záznam ] ( 1089 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23356 )
O tlačítkách 

Jedna z diskuzí na metrowebu mě přiměla k tomu zamyslet se nad tím, co všechno v dopravních prostředcích musí lidé obsluhovat, a jaké jsou rozdíly mezi jednnotlivými systémy. Sestavil jsem takovou tabulku, týkající se tlačítek na otevírání dveří cestujícími:
vozidlo centrální ovládání místní ovládání
neobjednáno objednáno
metro nic nesvítí zelená svítí zelená bliká
tramvaj zevnitř zelená může a nemusí svítit zelená nesvítí zelená svítí
tramvaj zvenku nic nesvítí zelená svítí (až po odblokování) zelená svítí
vlak ČD (854, 471, 843 a další) není možné zelená svítí (až po odblokování) zelená svítí (stiskem je možné dveře zavřít)

Dá se tedy v podstatě říci, že co systém, to jiné uživatelské rozhraní. A v případě tramvají jde dokonce o jeden systém se dvěma různýma rozhraníma. Jako nejlepší hodnotím asi systém metra, protože v každém okamžiku člověk ví, v jakém stavu se systém nachází a zda je od uživatele požadováno stisknutí, nebo ne.

Rozvněž systém používaný ve vlacích ČD vyhovuje, hlavně vzhledem k jiným specifikům železnice. Co ale nechápu, je systém tramvají. Tam člověk totiž do poslední chvíle neví, jestli se dveře budou otevírat centrálně, nebo místně a kdykoli si může stiskem tlačítka vyžádat otevření dveří a někdy též zastavení v zastávce na znamení. Jenže protože tramvajáci často otevírají dveře centrálně, lidé si pomalu odvykli vůbec něco mačkat, když výsledný efekt je stejně stejný. Až pak jednou naletí, třeba v zastávce ČSAD Smíchov.

Aby toho nebylo málo, liší se od sebe i jednotlivé trasy metra. Zatímo na trase C, kde bylo zavedeno poptávkové otevírání nejdříve, svítí celou cestu zeleně obě strany vlaku, na trase A se chvíli před zastavením rozsvítí tlačítka pouze na té straně, kde se bude vystupovat. No a na trase B svítí tlačítka celou cestu, ale jen na straně, kde se bude vystupovat. Důvod je ten, že vlakový zabezpečovač PA135 na tratí C, se dozví o straně, na které je nástupiště až v okamžiku zastavení. Zabezpečovač SOP2P na trati A se to dozví o něco dříve, takže teprve poté, co se to dozví, rozsvítí příslušné dveře. No a zabezpečovač ARS na trati B neví o dveřích vůbec nic, a tak je svit té které strany určen přepínačem Dveře levé/pravé u strojvedoucího.

Chtělo by to všechny tyhle odlišnosti setřít. Navrhoval bych nastavit všude systém tak, jako je na trati C metra. Ten je totiž bez sebemenších problémů použitelný i pro ostatní tratě a dokonce i pro tramvaje (z obou stran). Napadá mě jen možný problém u tramvají, neboť možná ani tramvaj neví, zda budou dveře otevírané centrálně, nebo místně; záleží na tom, které tlačítko řidič po zastavení stiskne...
[ zobrazit záznam ] ( 2945 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 17369 )
Blog v novém 

Protože zase přestaly fungovat komentáře u nanobloggeru, rozhodl jsem se, že se poohlédnu po něčem novém. A našel jsem. Balík se jmenuje Simple PHP Blog. A dokonce nepotřebuje databázi!

Formát vstupu je podobný pseudo-html jazyku, jaký se používá u phpBB diskuzních fór, kromě toho je možné vkládat přímo HTML kód.

S trochou kouzlení v PHP se mi dokonce nakonec podařilo vyřešit, že permanentní odkazy do starého blogu se transparentně přesměrují na odpovídající článek v novém blogu.

Bohužel jsem v této souvislosti opět změnil URL blogu. Doufejme, že už opravdu naposled :-)
[ zobrazit záznam ] ( 5444 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28829 )
Příběh dvou baterií 

Povím vám příběh o tom, kterak můj notebook k baterii přišel. A není to věru nijak jednoduchý příběh. O tom, kterak se mnou vyběhl prodejce s baterií při reklamaci, jsem tu už psal. Takhle příběh pokračuje:

Když jsem vzdal veškerou snahu získat z prodejce pořádnou baterii, poohlédnul jsem se po nové. Prvním iteračním krokem bylo hledání výrazu "Baterie do notebooku" Googlem. Výsledkem bylo několik obchodů, kde nabízeli originální baterii od firmy Compaq za cenu kolem 4700 Kč. V několika dalších iteračních krocích jsem narazil na neoriginální, nebo repasované baterie za cenu o cca. 1000 Kč nižší. Nakonec jsem se dostal až k internetovému obchodu Kabelmánie.cz který nabídl neoriginální baterii s kapacitou o 20% vyšší než originální za cenu 2400 Kč včetně DPH. Objednal jsem ji a druhý den už u mne zvonila PPL.

Baterii jsem připojil, nabil, vybil (tím se zkalibrovala) a začal znovu nabíjet. Po půlhodině se nabíjení náhle zastavilo a zpod notebooku se začal linout proužek tmavého štiplavého dýmu. Ihned jsem notebook odpojil a otočil. Pod roztaveným krytem byl vidět drát, rozžhavený do červena. Baterie pro jistotu letěla z okna, neboť jsem nevěděl, zda ještě nebude následovat exploze. S odstupem času si myslím, že požár baterie byl způsoben porušením izolace vnitřního drátu vlivem tepla, čímž se tři Li-Ion články dostaly do zkratu. No a nahromaděná enegie se prostě uvolňovat musí.

Ten samý den, co baterka přišla, jsem ji odnesl zpět na poštu a odeslal k reklamaci. Poště trvalo doručení do Brna dva pracovní dny. Obchodník věc promptně vyřešil a ten samý den, co baterii přijal, odeslal novou. Přišla tedy celkem šestý den po první.

Těšil jsem se, že problém je vyřešen a pohroma se opakovat nebude. Baterii jsem tedy připojil, adaptér taky a asi 4 hodiny jsem baterii nabíjel. Jaké bylo překvapení, když po odpojení adaptéru notebook okamžitě chcípnul. Zkoušel jsem to ještě několikrát, se stejným výsledkem. Druhý den jsem baterii opět poslal (my angličani tomuto říkáme doslova "To ping-pong with the battery" :-) ). Protože mi prodejce slíbil, že opět zašle novou bateri obratem, připlatil jsem na poště 10 Kč za službu Pilně, která zaručuje doručení do třetího dne. A druhý den mi prodejce píše, že baterie už přišla, ale on si nevšiml, že už mu baterie došly a tak nemá, co odeslat zpět.

V tuto chvíli jsem se rozhodl rozebrat baterii starou. Uvnitř na mne číhaly čtyři válcové Li-Ion články od firmy Sony. Přesně takové mají v sortimentu GM Electronic za 204 Kč. A napětí na článcích byla 4,2 ; 4,2 ; 4,2 a 0 voltů. Tak jsem nakonec zkusil koupit jeden článek a nahradit jím ten vadný. Nejdřív to vypadalo, že to fungovat nebude, pak zas, že ano - ukázalo se totiž, že ostatní články jsou dost přebité a počítač uvnitř baterie to dost znervózňuje. Po vybití někam doprostřed to začalo chodit.

Tak jsem dnes napsal do Kabelmánie, zda by byli ochotni odstoupit od slouvy. Obratem mi obchodník odpověděl, že to není problém. A taky že ne. Během týdne jsou peníze zpět na účtu. Tenhle Internetový obchod má ode mne jedničku s hvězdičkou.
[ zobrazit záznam ] ( 924 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12409 )
Jak jsem naletěl 


EDIT: Na základě žádosti od jednatelů dotčené firmy jsem z článku odstranil její identifikační údaje. Problémy byly způsobeny zaměstnancem, který ve firmě již nepracuje, proto není vhodné nadále poškozovat jméno firmy.

Bylo to tak: Nastala polovina května, dovršil jsem věku 21 let a přemýšlel, za co utratím prospěchové stipendium. Chtěl jsem si koupit nějaký malý (jak cenou, tak i velikostí) notebook. Po několika týdnech hledání padl výběr na model Compaq Evo N410C. A začal jsem hledat, kde by takový počátač měli. Po několika e-mailových dotazech jsem zjistil, že tento model je toho času kompletně rozebrán, tak jsem se musel poohlédnout po levnějším bratříčkovi, modelu N400C. Jeden takový, za bezkonkurenční cenu kolem 7000 Kč jsem našel právě ve firmě (odstraněno). A ještě jsem k němu vzal přídavnou baterii, protože stála jenom 400 Kč a měla prodloužit výdrž o nějakou tu hodinu.

Chvíli po nákupu nastala euforie. Ta skončila až v Praze na koleji, kde jsem zjistil, že přídavnou baterii notebook nedetekuje a tedy ani nenabíjí ani nevybíjí. No co, 400 Kč pryč, stane se. Druhý den jsem začal s instalací počítače. Dostal jsem se až do bodu, kde je potřeba připojit se na síť. Jaké bylo překvapení, když síťová karta, která ještě v prodejně fungovala, najednou zmizela z PCI sběrnice. To už jsem byl naštvaný víc. Vrchol přišel třetí den, kdy přestala psát cca. polovina kláves na klávesnici a to včetně tlačítka Enter.

Přesně týden po nákupu jsem počítač odnesl na reklamaci. Aby se předvedl pořádně, tak v prodejně ani nenajel BIOS :-). Čekal jsem, že při tolika závadách najednou okamžitě vrátí peníze. Nestalo se tak. Notebook si převzali s tím, že se na něj technik podívá. Ze zákonné lhůty 30 dnů uplynulo 29 dnů, když mi přišel mail, že reklamace byla vyřízena a počítač opraven. To bylo koncem června. Pár dní poté mi ještě zavolal technik a zeptal se, zda jsem notebook odevzdal do reklamace i s dockem. V tu chvíli jsem začínal mít drobné podežření, že všechno není tak, jak by mělo.

Když jsem šel reklamaci vyzvednout, řekl jsem si, že počítač před převzetím důkladně vyzkouším. Tak jsem zkusil, zda funguje celá klívesnice, zda se na PCI sběrnici nachází síťová karta a zda je detekována přídavná baterie. Všechno chodilo jak má, až na přídavnou baterii, která měla uražený jeden kontakt a tak vůbec nefungovala. Obchodník se omlouval, že se asi kolega spletl a promptně přinesl přídavnou baterii jinou. Pak vše chodilo, jak má.

Až doma jsem zjistil další zajímavé skutečnosti: Na horní straně byla samolepka s nápisem: "Chybí šroubky (pod plombami nebyly)". Dále síťová karta sice byla na PCI slotu, ale po připojení kabelu se vůbec nic nestalo, takže konečný efekt byl stejný. No a nakonec jsem zjistil, že vnitřní baterie notebooku není to, co bývala. Ještě před reklamací udržela počítač v chodu cca. hodinu, po návratu z reklamace už neudržela ani sekundu.

Závadu síťové karty jsem nakonec opravil kouskem papíru, ovšem závada baterie mne docela naštvala, neboť nová baterie stojí kolem 4500 Kč, to je polovina ceny celého počítače. Tak jsem poslal baterii zpět s průvodním dopisem, ve kterém jsem prodejce požádal o výměnu baterie za původní. Po 25 dnech se baterie vrátila s tím, že prý k žádné záměně nedošlo.

Finální krok byl učiněn včera, když jsem do (odstraněno) jel osobně, abych prodejce donutil vyzkoušet jinou baterii, abych měl jistotu, že závada je v baterii a ne v počítači. Přesto, že jsem si několik hodin předem domluvil schůzku telefonicky, v obchodě na mne koukali, jako bych spadnul z višně. Když jsem jim vysvětlil, co mám za problém, odpověď zněla: "A co jako po nás chcete?". Úplně mne ale reklamační technik dorazil, když řekl: "To už jste asi 8. člověk, který si stěžuje, že jsme něco vyměnili. Ale proč bychom něco takového dělali?". Na mou otázku, jak je tedy možné, že baterie před reklamací fungovala a teď nefunguje, však nebyl s to odpovědět.

Ve vší asertivitě jsem sbalil své věci a odešel. S baterií jsem se rozloučil; udělám jí někde pohřeb... nebo radši ne, přeci jen je určitě toxická....
(Poslední věta byla odstraněna)
[ zobrazit záznam ] ( 2624 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 18128 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>