Jak na české manuálové stránky 

Nastavit si v Linuxu české prostředí není problém. Já osobně jsem si zvykl na kódování češtiny ISO-8859-2, protože jde o kódování s pevnou délkou znaku (narozdíl od UTF-8 - s tím má bash dodnes problémy) a zároveň bez nějaké nadbytečnosti. Navíc všechny znaky, které jsem kdy potřeboval napsat, znaková sada ISO latin 2 (to je ta samá, jen jiný název) obsahuje.

Pro zapnutí české podpory obvykle stačí nastavit proměnnou prostředí LANG na cs_CZ. Aby byly české znaky čitelné na textové konzoli, je potřeba ještě zavést příslušný font:

setfont lat2-16

Teď už všechno píše správně česky, až na manuálové stránky. Už ani nevím, kolik hodin mě stálo, než jsem přišel na to, že stačí v souboru /etc/man.conf opravit řádek

NROFF           /usr/bin/nroff -Tascii -c -mandoc
na řádek
NROFF           /usr/bin/nroff -Tlatin1 -c -mandoc
Pozor, opravdu tam je latin1.
[ zobrazit záznam ] ( 1280 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 18196 )
Je ze mne hvězda :-) 

V archivu Audiovizuálního centra Silicon Hill se objevila jedna z mých přednášek v rámci projektu SUT.

Veselé sledování :-)
[ zobrazit záznam ] ( 1145 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 18332 )
Komentáře už snad fungují 

Tímto oznamuji, že na nesčetná přání dvou čtenářů tohoto blogu jsem k němu zavedl modul, umožňující komentovat obsah mých příspěvků. Byl to trochu zápas na život a na smrt mezi mnou a MySQL, ale nakonec jsem vyhrál a zjistil, že MySQL má taky pěknou dokumentaci a vlastně na tom nic není :-). Tak jenom doufám, že to bude i fungovat.

V souvislosti se spuštěním komentáře se změnilo také umístění tohoto blogu. Snad už definitivně.
[ zobrazit záznam ] ( 947 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 28783 )
Lineak - ovladač na multimediální klávesnici 

Poslední dobou mám tolik práce, že na aktualizaci blogu nemám vůbec ani pomyšlení. Až si chvilku najdu, pokusím se konečně implementovat i komentáře. Ale to se nejdřív budu muset naučit s MySQL :-)

K věci - multimediální klávesnice se obvykle řeší tak, že pro další klávesy posílají další scankódy(1), pokud je systém rozluští, přiřadí jim keykódy(2) a ty pokud rozezná X server - tedy v graf režimu, přiřadí jim název klávesy(3). Až po bod (2) to funguje celé samo, tedy pokud není klávesnice nějak atypická. Pro přiřazení kódu klávesy se dá použít program xmodmap, dokonce jsou vyhrazeny speciální názvy kláves jako XF86AudioMute, XF86Standby,... ale snad žádné desktopové prostředí na tyhle klávesy (zatím) nereagují. Takže je v prostředí potřeba definovat, co se má udělat po stisku XF86AudioMute,... Např. v KDE je to poměrně pracné, jednodušší je použít specializovaný program LinEAK, který přímo reaguje na keykódy a spouští patřičné programy, takže se celá konfigurace redukuje na jeden konfigurační soubor. Samozřejmě, že v budoucnu by měly být standardní multimediální klávesy podporovány přímo desktopovým prostředím podobně, jako je to v MS Windows.

Více info o multimediálních klávesách na: Gentoo Wiki. Jo a u notebooků to obvykle funguje jinak - tam jsou speciální klávesy a Fn zkratky obsluhovány přes ACPI, takže po stisku se vyvolá ACPI událost Button a obslouží ji acpid. Pro obsluhování uživatelských kláves se dá s výhodou použít asus_acpid, který si může spustít uživatel, on se přes UNIX socket spojí s acpid, převezme události a obslouží je. Takže třeba změna hlasitosti se dá řešit globálně přes acpid, zatímco spuštění www prohlížeče přes asus_acpid.


[ zobrazit záznam ] ( 1087 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12442 )
Přednášky o linuxu 

Moje přednášky o linuxu v rámci projektu SUT:


[ zobrazit záznam ] ( 1416 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12392 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>