Přednášky o linuxu 

Moje přednášky o linuxu v rámci projektu SUT:


[ zobrazit záznam ] ( 1416 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12392 )
Igor Češko nezklame 

Poprvé, když jsem zavítal na stránky Igora Češka, byl tam návod na opravdu jednoduché IR dálkové ovládání počítače, kde veškerou inteligenci obstaral driver... Podruhé mě opravdu šokoval, když do mikrokontroléru Atmel AVR, který stojí cca. 80 Kč, implementoval celé Low Speed USB přesto, že mikrokontrolér pro něj nemá žádnou HW podporu. No a teď zašel ještě dál a implementoval v procesoru ATmega ethernetové rozhraní. Tedy ve skutečnosti se jedná jen o vysílání UDP/IP paketů, příjem procesor nemůže stihnout - je taktován na 20 Mhz a provádí jednu instrukci na jeden takt hodin - takže při vysílání paketu obsahuje zdrojový text pouze samé instrukce out, není možné ani použít cyklu.

Tak jsem zvědav, co vymyslí dalšího.


[ zobrazit záznam ] ( 823 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23575 )
Viděl jsem udírnu :-) 

Tak jsem konečně viděl "udírnu," neboli soupravu typu 81-71M v úpravě pro trať B se zabezpečovačem ARS. Protože jsem tento týden onemocněl, přijel jsem do Prahy až dnes a když dojedu Metrem na Karlovo náměstí, zjistím, že co nevidět by z druhého směru měla přijet zkušební souprava MARS (pořád ta samá - už čtvrtý název :-). A taky že jo, po cca. pěti minutách čekání a se ozvalo hlášení, že vlak, co přijede na druhou kolej není určen k přepravě cestujících a za chvilku už slyším charakteristický pískavý zvuk, do té doby na Béčku neslýchaný a MARSka si to řítí ke mě. V kabině strojvedoucího jeden sedí a řídí (nebo spíš vede), a další čtyři nad ním stojí :-). No a v prostoru pro cestující mladý pár na prvních sedačkách hned vedle pověstné udírny - zřejmě rodinní příslušníci... Už se těším, až se bude jezdit i se substrátem :-). Více info viz Diskusní fórum Metrowebu.

[ zobrazit záznam ] ( 735 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12486 )
Jak tisknout knihu pod Linuxem 

Na všem se musí šetřit. A to včetně papíru a inkoustu, resp. toneru v tiskárnách. Proto se běžně používá oboustranný tisk, někdy i v režimu více stránek na jedné. Bohužel, takový způsob tisku je dost nepraktický, stránky se nepříjemně čtou. Proto jsem si na Windows oblíbil Fineprint. Bylo to sice jenom demo, ale umožňovalo tisk v režimu booklet, to znamená, že stránky byly na listě seskládány tak, aby je stačilo veprostřed sešít, a byla z toho kniha.

Po migraci na linux jsem začal hledat obdobný program a zjistil jsem, že existuje celý balík programů s názvem psutils. Přesně ve stylu Unixu nejde o žádný superprogram, ale o sadu drobných utilitek, jejichž zřetězením lze dosáhnout požadovaného efektu. Pro můj účel se hodili zejména dva, psbook a psnup. První dokáže přeskládat stránky do takového pořadí, aby z nich byla kniha a bere přitom v úvahu velikost jednoho svazku, aby to vůbec šlo přehnout - já to nastavuji na dvacet stránek - 5 listů. Ten druhý se zase postará o vytištění dvou stránek na jedné.

Všechny utilitky samozřejmě pracují s PostScriptem, tak se ke zpracování jejich výstupu ještě hodí utilitky a2ps, ps2pdf, pdf2ps.

Na jeden příkazový řadek se to dá shrnout zhruba takto:

cat vstup | a2ps | psbook -s20 | psnup -2 | ps2pdf > vystup.pdf

Jediným problémem, který u mne několikrát nastal, je to, že psnup umístí druhou stránku poněkud mimo tisknutelnou oblast stránky, a tak mě stojí spoustu práce přemluvit ho, aby ji dal jinam.


[ zobrazit záznam ] ( 1245 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12466 )
Tři způsoby, jak změnit název síťového rozhraní 

Pokud je v počítači více než jedno rozhraní, které se hlásí jménem ethX, máme zaděláno na problémy. Pokud se jednotlivá rozhraní liší například čipsetem, není to ještě tak špatné, i když po upgradu na novou verzi kernelu se docela klidně může stát, že se ovladače zavedou v jiném pořadí. Ještě horší situace nastává, pokud je v systému několik identických síťových karet. Pak o jejich očíslování totiž rozhoduje i pořadí v PCI slotu a to se může změnit například resetem CMOS paměti.

Proto je vhodné, zachovat si trvalé jméno karty podle její MAC adresy. Objevil jsem hned tři způsoby, jak na to:

 1. Pomocí udev. Přestože síťová rozhraní nemají speciální soubor v adresáři /dev, udev s nimi dokáže také pracovat. Vcelku pěkný návod, jak na to, je například zde. Jen je potřeba zadávat MAC adresu malými písmeny, jinak jí to nenajde.
 2. Pomocí utilitky nameif. Tak to používám já, protože v době, kdy jsem tenhle problém řešil, ještě udev nebyl a já migroval z Fedory, kde to dělal initskript automaticky, na Gentoo, které to samozřemě neumělo. Tak jsem pročetl initskript Fedory, zjistil, že na to používá právě nameif a přepsal jednodušší initskript pro Gentoo:
  #!/sbin/runscript
  # Copyright 1999-2004 Gentoo Foundation
  # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2
  
  # Changing names of network interfaces, according to /etc/mactab
  # Author: Ondrej Caletka
  
  NAMEIF=/sbin/nameif
  MACTAB=/etc/mactab
  #Temporary mactab, to allow eg. swapping between eth0 & eth1
  MACTMP=/etc/mactab.tmp
  
  # Example: Swaping between eth0 (MAC 000000000000) and eth1 (MAC 001122334455)
  
  #/etc/mactab:
  # # Formerly eth0:
  # eth1     00:00:00:00:00:00
  # # Formerly eth1:
  # eth0     00:11:22:33:44:55
  #EOF
  
  #/etc/mactab.tmp:
  # # Formerly eth0:
  # tmp1     00:00:00:00:00:00
  # # Formerly eth1:
  # tmp0     00:11:22:33:44:55
  #EOF
  
  depend() {
      before net
  }
  
  start() {
      [ -a ${MACTAB} ] || return
      ebegin "Renaming network interfaces"
      [ -a ${MACTMP} ] && ${NAMEIF} -c ${MACTMP}
      ${NAMEIF} -c ${MACTAB}
      eend $?
  }
  Jak je vidět, řešení je to poněkud těžkopádné, zejména v případě, kdy chceme názvy jen prohodit, protože není možné jedné kartě přiřadit název, který už má jiná karta.
 3. Pomocí iproute2. To se spíš hodí pro dočasné změny, protože moc dobře nejde měnit na základě MAC adresy, ale na základě předchozího názvu. Syntaxe je taková:
  ip link set eth0 name lan0

Všechny způsoby vyžadují, aby bylo rozraní, které se má přejmenovat, ve stavu down a aby nedošlo ke konfliktu s jiným síťovým zařízením (snad kromě udev, kde by mělo prohození názvů fungovat - ještě jsem to nezkoušel).


[ zobrazit záznam ] ( 1119 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 28945 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>