Jak tisknout knihu pod Linuxem 

Na všem se musí šetřit. A to včetně papíru a inkoustu, resp. toneru v tiskárnách. Proto se běžně používá oboustranný tisk, někdy i v režimu více stránek na jedné. Bohužel, takový způsob tisku je dost nepraktický, stránky se nepříjemně čtou. Proto jsem si na Windows oblíbil Fineprint. Bylo to sice jenom demo, ale umožňovalo tisk v režimu booklet, to znamená, že stránky byly na listě seskládány tak, aby je stačilo veprostřed sešít, a byla z toho kniha.

Po migraci na linux jsem začal hledat obdobný program a zjistil jsem, že existuje celý balík programů s názvem psutils. Přesně ve stylu Unixu nejde o žádný superprogram, ale o sadu drobných utilitek, jejichž zřetězením lze dosáhnout požadovaného efektu. Pro můj účel se hodili zejména dva, psbook a psnup. První dokáže přeskládat stránky do takového pořadí, aby z nich byla kniha a bere přitom v úvahu velikost jednoho svazku, aby to vůbec šlo přehnout - já to nastavuji na dvacet stránek - 5 listů. Ten druhý se zase postará o vytištění dvou stránek na jedné.

Všechny utilitky samozřejmě pracují s PostScriptem, tak se ke zpracování jejich výstupu ještě hodí utilitky a2ps, ps2pdf, pdf2ps.

Na jeden příkazový řadek se to dá shrnout zhruba takto:

cat vstup | a2ps | psbook -s20 | psnup -2 | ps2pdf > vystup.pdf

Jediným problémem, který u mne několikrát nastal, je to, že psnup umístí druhou stránku poněkud mimo tisknutelnou oblast stránky, a tak mě stojí spoustu práce přemluvit ho, aby ji dal jinam.


[ zobrazit záznam ] ( 1245 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 12466 )
Tři způsoby, jak změnit název síťového rozhraní 

Pokud je v počítači více než jedno rozhraní, které se hlásí jménem ethX, máme zaděláno na problémy. Pokud se jednotlivá rozhraní liší například čipsetem, není to ještě tak špatné, i když po upgradu na novou verzi kernelu se docela klidně může stát, že se ovladače zavedou v jiném pořadí. Ještě horší situace nastává, pokud je v systému několik identických síťových karet. Pak o jejich očíslování totiž rozhoduje i pořadí v PCI slotu a to se může změnit například resetem CMOS paměti.

Proto je vhodné, zachovat si trvalé jméno karty podle její MAC adresy. Objevil jsem hned tři způsoby, jak na to:

 1. Pomocí udev. Přestože síťová rozhraní nemají speciální soubor v adresáři /dev, udev s nimi dokáže také pracovat. Vcelku pěkný návod, jak na to, je například zde. Jen je potřeba zadávat MAC adresu malými písmeny, jinak jí to nenajde.
 2. Pomocí utilitky nameif. Tak to používám já, protože v době, kdy jsem tenhle problém řešil, ještě udev nebyl a já migroval z Fedory, kde to dělal initskript automaticky, na Gentoo, které to samozřemě neumělo. Tak jsem pročetl initskript Fedory, zjistil, že na to používá právě nameif a přepsal jednodušší initskript pro Gentoo:
  #!/sbin/runscript
  # Copyright 1999-2004 Gentoo Foundation
  # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2
  
  # Changing names of network interfaces, according to /etc/mactab
  # Author: Ondrej Caletka
  
  NAMEIF=/sbin/nameif
  MACTAB=/etc/mactab
  #Temporary mactab, to allow eg. swapping between eth0 & eth1
  MACTMP=/etc/mactab.tmp
  
  # Example: Swaping between eth0 (MAC 000000000000) and eth1 (MAC 001122334455)
  
  #/etc/mactab:
  # # Formerly eth0:
  # eth1     00:00:00:00:00:00
  # # Formerly eth1:
  # eth0     00:11:22:33:44:55
  #EOF
  
  #/etc/mactab.tmp:
  # # Formerly eth0:
  # tmp1     00:00:00:00:00:00
  # # Formerly eth1:
  # tmp0     00:11:22:33:44:55
  #EOF
  
  depend() {
      before net
  }
  
  start() {
      [ -a ${MACTAB} ] || return
      ebegin "Renaming network interfaces"
      [ -a ${MACTMP} ] && ${NAMEIF} -c ${MACTMP}
      ${NAMEIF} -c ${MACTAB}
      eend $?
  }
  Jak je vidět, řešení je to poněkud těžkopádné, zejména v případě, kdy chceme názvy jen prohodit, protože není možné jedné kartě přiřadit název, který už má jiná karta.
 3. Pomocí iproute2. To se spíš hodí pro dočasné změny, protože moc dobře nejde měnit na základě MAC adresy, ale na základě předchozího názvu. Syntaxe je taková:
  ip link set eth0 name lan0

Všechny způsoby vyžadují, aby bylo rozraní, které se má přejmenovat, ve stavu down a aby nedošlo ke konfliktu s jiným síťovým zařízením (snad kromě udev, kde by mělo prohození názvů fungovat - ještě jsem to nezkoušel).


[ zobrazit záznam ] ( 1119 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 28945 )
Skript pro update portage 

Používám Gentoo Linux a vždycky, když jsem chtěl něco nainstalovat, zjistil jsem, že mám staré portage... Tak jsem si udělal skript pro crona, který portage jednou denně updatuje. Používá program esync - součást balíku esearch - ten ebuildy oindexuje, takže se dají rychle hledat.

Tady je ten skript. Je dobré ho umístit do /etc/cron.daily.

#!/bin/sh
if [ -x /usr/sbin/esync ]
then
   date > /tmp/esync.log
   nice /usr/sbin/esync -v >> /tmp/esync.log
fi


[ zobrazit záznam ] ( 2621 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 33897 )
Po upgradu P2 -> P4 se systém zabrzdil 

Upgradoval jsem počitač s procesorem Intel Pentium 2 (Klamath), který používám pro přepis vynilových desek na CD, za nový s procesorem Intel Pentium 4 a základní deskou Asus (které se ztratila MAC adresa). Zajímavé je, že když jsem zkusil na P4 nabootovat původní systém, kernel proběhl v pohodě, pak se ale napsalo INIT, a teprve několik sekund poté version X.XX running. A tímto tempem to pokračovalo dál... Že by P4 nebyl zpětně kompatibilní s P2? V každém případě se snažím překompilovat vše na P4 a pak se uvidí...

Jo a technická podpora Asus mi poradila, abych desku reklamoval.


[ zobrazit záznam ] ( 1037 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 44456 )
Síťová karta ztratila MAC adresu 

Tak jsem koupil úplně novou základní desku s chipsetem VIA, která má v Southbridge integrovanou i síťovou kartu via-rhine-II. Calé to fungovalo, dokonce to i bootovalo ze síťe do chvíle, než jsem do počítače zastrčil Sound Blaster Live 1024. Najednou to přestalo bootovat. Reset CMOS nepomáhá. Vyndám zvukovku a funguje to. Jen mě zaráží, že při bootu to píše

Client MAC Address 00 00 00 00 00 00
Co bylo ještě horší, tak po nabootování do Windows se to tváří jako by nic. Normálně to pracuje s touto nulovou MAC adresou. V linuxu se ovladač via-rhine sice načte, ale řekne, že karta má neplatnou MAC adresu a odmítne s ní spolupracovat.

Na webu ASUSe (výrobce desky) jsem našel ovladač na síťovku... Ve skutečnosti je to celý balík s ovladači pro DOS, SCO Unix, Linux, Windows, Netware... A je tam i diagnostický program - ten se odmítá spustit s tím, že jsou poškozena data v eeprom, ať to napravím utilitou eeprom.exe. Ta tam taky je... dokonce mi umožní nastavit si MAC adresu jakou chci... Jenže po programování eeprom to napíše Write Failed

Tak jsem napsal na technickou podporu ASUS. Uvidím co mi odpoví... Podle Google to vypadá, že nejsem zdaleka jediný, kdo má s tímto čipem takové problémy.


[ zobrazit záznam ] ( 3127 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 64427 )

<<První <Zpět | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další> Poslední>>