Jak kopírovat pomocí taru 

Koupil jsem si nový disk do notebooku a potřeboval tedy nějak překopírovat data ze starého disku na nový. Problém je, že redukci pro připojení 2,5" disku jsem sehnal jenom jednu. Nezbývá tedy, než kopírovat přes síť z notebooku na počítač.

Někde jsem četl, že nejlepší je pro kopírování použít tar. Díky tomu se zachovají správně všechny odkazy, práva... Lokální varianta vypadá takto:
root@stroj /mnt/zdroj# tar cf - . | (cd /mnt/cil ; tar xvf -)

Jako první mě napadla síťová varianta přes ssh:
root@cil /mnt/cil# ssh zdroj '(cd /mnt/zdroj ; tar -c --numeric-owner -f -)' | tar -xv --numeric-owner -f -
Tahle varianta měla ale úskalí. Šifrování dat dalo mému 800MHz notebooku zabrat, takže přenosová rychlost klesla na cca 2MB/s.

Protože jsem kvůli tomu nechtěl instalovat takové věci jako telnet, či rsh, použil jsem pro jednoduché spojení netcat:
root@zdroj /mnt/zdroj# tar -c --numeric-owner -f - . | nc -l -p 9000
root@cil /mnt/cil# nc zdroj 9000 | tar -xv --numeric-owner -f -
Elegantní, že. S takovou konfigurací se rychlost přenosu vyšplhala až k rychlosti Fast Ethernetu, tedy 10 MB/s.

UPDATE: ukázalo se, že je potřeba použít volbu --numeric-owner, která zabezpečí, že jména vlastníka a skupiny budou přenášena číselně a nikoli jako názvy. Stalo se mi totiž, že na různých stanicích byly stejným názvům skupin přidělena jiná čísla a po přenesení tarem se tak čísla skupin změnila.

A ještě poznámka na závěr: Pokud kopírujeme kořenový souborový systém, s výhodou využijeme příkaz mount --bind / /mnt/floppy, neboť tak zpřístupníme pouze obsah oddílu samotného a nikoli připojené disky.
[ zobrazit záznam ] ( 1973 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12600 )
Co dělat, když je zařízení používáno 

Určitě se vám taky stalo, že při pokusu odpojit nějaký disk příkaz umount skončí s chybou "Zařizení je používáno". Bohužel neřekne, kdo, nebo co ho používá, nezbývá než pátrat ručně. K pátrání jsem kdysi vygooglil program fuser takže třeba
fuser -m /mnt/floppy
vypíše všechny PID procesů, co používají disk připojený do /mnt/floppy... Pokud navíc použijeme přepínač -k, pokusí se sám příslušné procesy zabít.

Dnes jsem tento postup aplikoval, ale nepomohlo to. Přesto, že fuser neříkal nic, nešlo zařízení odpojit. Pak jsem na to přišel... Měl jsem pod zařízením připojené ještě další (ve skutečnosti to byl obraz CD přes loopback). Proto to nešlo.

Poslední alternativou je líný umount, ale to raději moc nedoporučuju. Když se příkazu umount přidá přepínač -l, disky se odpojí, ale otevřené soubory zůstanou otevřeny... Takže pro celý systém to vypadá, že disk není připojen, nicméně otevřené popisovače míří do souborového systému stále. Když teď provede např. fsck nějaké psí kusy se systémem, a zároveň běžící program něco zapíše, mohlo by to skončit katastrofou.
[ zobrazit záznam ] ( 2430 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12708 )
Export českých skrytých titulků z ProjectX 

Dnes mám nějak plodný den.

Vyrobil jsem patch pro program ProjectX verze 0.90.4, který opravuje export českých skrytých titulků do textového souboru.

Původní verze měla z nějakého důvodu problém se znakem ě, nejspíš se autoři upsali. Pokud se vám nechce upravená verze kompilovat, zde můžete stáhnout už kompilovanou verzi.
[ zobrazit záznam ] ( 1807 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34517 )
IE pro linux? Konqueror! 

Už jsem tu jednou psal, jak mě zlobí Komerční Banka se svým mega nefunkčním Internetovým bankovnictvím. Na serveru Linuxsoft.cz, v seriálu o Internetovém bankovnictví jsem navíc zjistil, že jde o jedinou banku, takhle striktně neakceptující alternativy.

Nicméně Matěj Laitl přišel na to, jak se k aplikaci Mojebanka přihlásit z Konqueroru. A to bez nějak složité konfigurace.

Dokazuje to mimo jiné, že aplikace objekty ActiveX k činnosti vůbec nepotřebuje. Aktivní obsah je tvořen jen Java Applety, které jsou, jak je známo, multiplatformní.

Otázka ovšem je, proč se KB tak moc zuby nehty snaží nařídit prohlížeč IE, když jí stačí víceméně obecný prohlížeč s Javou. Věřím, že spousta zákazníků od KB kvůli tomu odešla. Já sám jsem neodešel jenom kvůli své lenosti. Přitom by stačilo tak málo: odstranit z programu testy na IE a podpora alternativních prohlížečů a OS je hotova.

Vysvětlení je jediné. Jsou to zabedněnci, co si neváží svých zákazníků.
[ zobrazit záznam ] ( 995 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 18119 )
Jak na broadband router z linuxu 

Na webu AVC se objevily další semináře z projektu SUT. Z mých přednášek tam přibyly dva díly přednášky na téma "Linux jako broadband router," kde první díl říká vše podstatné, zatímco v druhém díle se téměř celou dobu babrám s DNSkou :-D

Pro všechny moje SUTí přednášky najdete podklady v článku SUT přednášky.

Přeji ostrý obraz a dobrý zvuk. :-D
[ zobrazit záznam ] ( 3926 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28707 )

<<První <Zpět | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Další> Poslední>>