Multicast RTP to HTTP translator 

Opět jednoduchý prográmek z mé domácí dílny. Ačkoli jsem tunelování multicastu přes nepřátelské prostředí věnoval dost času, k uspokojivým výsledkům to nevedlo. Rozhodl jsem se tedy vzdát to a poslední míli mezi multicastovou sítí a jejím vzdáleným klientem překlenout unicastem. K takovému tunelování se sice dá použít VLC, ale zásadní nevýhodou pak je, že je trvale přihlášen k odběru všech multicastových skupin, i když je k nikomu netuneluje. Přepínání programů na dálku je taky na nic. Proto jsem napsal tento prográmek, který funguje jako malinkatý http server a teprve po příchodu HTTP požadavku se přihlásí k příslušné skupině a předává data. Snažil jsem se napsat to co nejvíc future-proof, takže to podporuje na obou stranách IPv4 i IPv6, nicméně jsem se nezabýval kompatibilitou se staršími a ne-GNU systémy, takže to pravděpodobně půjde zkompilovat jen na poměrně novém linuxu.

Download: rtp2httpd-0.4.tar.bz2

This program converts multicast RTP/UDP media into http stream. It acts as a tiny HTTP server. When client connect, pre-configured multicast RTP service is choosen by URL. Program then join pre-configured multicast address and translate incoming RTP data to HTTP stream. It's main purpose is to remotely watch multicast video and audio streams, when your internet connection in the first-mile (e.g. broadband router) does not support multicast routing. It supports IPv4 and IPv6 on either side, but at this moment, the code is not very portable, so it compiles on a current GNU/linux only.
[ zobrazit záznam ] ( 5179 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 17978 )
Nokia E51 a linux - poznámky 

Stalo se to. Podlehl jsem. Ač zarytý odpůrce mobilů s foťákem, audiopřehrávačem, vodotryskem a podobně, koupil jsem si nový mobilní telefon, kterému chybí jen ten vodotrysk. Prostě jsem svůj názor přehodnotil s tím, že mít Internet v mobilu není občas úplně od věci. Chvíli jsem listoval katalogy, než mě upoutal model E51 od Nokia. Cena 6000 Kč je pro mě strop, který jsem byl ochoten do mobilu investovat. E51 jako jediný model široko daleko za takovou cenu nabídl i Wi-Fi, což mě naprosto nadchlo. Když pak před Vánoci cena klesla na 5000 Kč, už jsem neváhal. Tak jsem se rozhodl v dnešním příspěvku trošku shrnout vlastnosti tohoto modelu, a taky napsat pár tipů, kterak si to (ne)rozumí s linuxem.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 9425 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 28565 )
DVB recorder with VPS/PDC support 

Je to tady! Už žádná taška Evy a Vaška, jen správně nahraný pořad. Vzhledem k tomu, že jsem stále ve stavu nemocných, udělal jsem si konečně čas na prozkoumání knihovny zvbi za účelem vytvoření prográmku, který analyzuje VPS/PDC data uvnitř VBI streamu v digitálním vysílání programů ČT 1, ČT 2 a možná i dalších. Po anglické vsuvce to vysvětlím podrobněji.

EDIT: Nová verze zde.

Download: vpsrecord-0.3 - requires zvbi version 0.2.33. Type make to compile.

This is a simple DVB TS recorder with VPS Programme Delivery Control support. It requires TV channel to broadcast VPS data on line 16 of Vertical Blanking Interval. It automatically starts recording when the programme really starts and stop recording after programme finish. See below for usage examples.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 4888 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 18249 )
O šokové změně 

Je zajímavé, jak se Vám celý svět dokáže rozplynout před očima doslova lusknutím prstu. Ještě v pátek 31. října 2008 jsem usínal s pocitem radosti, že se mi na poslední chvíli přeci jen podařilo přeladit strahovské vysílání DVB over IP na nové digitální sítě 1 a 2, a těšil jsem se, jak budu o týden později na exkurzi na petřínské lanovce a týden na to v českém Rozhlase. Přišla sobota 1. listopadu a s ní naprosto nečekaná zdravotní komplikace. Vzhledem k tomu, že si s ní nebyl s to poradit lékař na pohotovosti v sobotu, poslal mě v pondělí za odborníky. Odborný lékař prohlásil: "Vás si tady necháme." Zcela šokován jsem za pár chvil ležel na nemocniční posteli. Pak jsem vystřízlivěl a řekl si, že třeba to bude jen pár dní a za týden budu v pořádku. Druhý šok přišel dnes, kdy se mi konečně podařilo lékaře odchytit a zeptat se na pár otázek. Odpověděl, že léčba potrvá 2-3 měsíce a bude zakončena operací. Jediné světlé místo na tom celém je, že většinu léčby strávím v domácím ošetřování. Nicméně se školou je konec a s tím i naděje na to, že bych byl s to školu dokončit v řádném termínu. Ve skutečnosti nejde zas o takovou tragédii, spousta lidí nastavuje školu jen z rozmaru, ale pro mě to bylo naprosté zhroucní všech základů, na kterých můj svět stojí.

V souvislosti s touto událostí jsem tedy nucen omluvit se ze všech plánovaných akcí a zřejmě i z přispívání na tento weblog.

Přeji všem svým čtenářům hodně zdraví. A pokud vám v těle funguje všechno jak má, pochvalte ho někdy. Člověku to připadá jako naprostá samozřejmost, ale tak samozřejmé to zdaleka není.
[ zobrazit záznam ] ( 916 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 23259 )
Jak měřit teplotu prostřednictvím PC 

Meření teploty počítačem je věčné téma. Způsobů, jak jí měřit je také mnoho. Můj bratr na mě přišel s požadavkem, měřit nějak teplotu ve sklepě, aby věděl, zda už nastal čas zazimovat tam želvu :)

Prohrabal jsem šuplíkové zásoby a našel integrovaný teploměr pro SMBus DS1631 s přesností 0,5 stupně Celsia. Tak jsem si říkal, že by bylo dobré prostě ho připojit na sběrnici SMBus nějakého PC a jeho obsah číst přes standardní balík LM-sensors.

Ale narazil jsem. První problém byl v tom, že žádný počítač, co jsem měl k dispozici, neměl sběrnici SMBus vyvedenou do patřičného konektoru. A pájet přímo na nožičky SPD EEPROM u DIMM modulů mi připadalo nevhodné.


Začal jsem tedy přemýšlet, kde ještě v počítači je sběrnice I2C. A záhy mě napadl kanál DDC, pomocí kterého komunikuje monitor s grafickou kartou, aby sdělil svá podporovaná rozlišení. Po chvilce Gůglení jsem našel i stránku, příznačně nazvanou 25 cent I2C adapter, která prostřednictvím krásných obrázků informuje, že kromě I2C se ve VGA konektoru najde i +5V pro napájení teplotního čidla a že v linuxu takové řešení funguje s kartami ATI a NVidia.

Našel jsem tedy nějakou starou kartu ATI, vyrobil jednoduchou redukci z VGA na VGA s odbočkou a připojil. i2cdetect čip skutečně našel, a dokonce jsem z příkazového řádku podle datasheetu dokázal přečíst teplotu z čipu. Druhý zádrhel ovšem nastal s ovladači teplotního čidla z balíku lm-sensors. Součástí jádra totiž je ovladač pro DS1621 - starší model, se kterým je DS1631 zpětně kompatibilní. I když jsem však modul zavedl s příznakem force a nastavil adresu, na které senzor byl, ovladač odmítl spolupracovat.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 5111 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 26302 )

<<První <Zpět | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Další> Poslední>>