Jak kopírovat pomocí taru 

Koupil jsem si nový disk do notebooku a potřeboval tedy nějak překopírovat data ze starého disku na nový. Problém je, že redukci pro připojení 2,5" disku jsem sehnal jenom jednu. Nezbývá tedy, než kopírovat přes síť z notebooku na počítač.

Někde jsem četl, že nejlepší je pro kopírování použít tar. Díky tomu se zachovají správně všechny odkazy, práva... Lokální varianta vypadá takto:
root@stroj /mnt/zdroj# tar cf - . | (cd /mnt/cil ; tar xvf -)

Jako první mě napadla síťová varianta přes ssh:
root@cil /mnt/cil# ssh zdroj '(cd /mnt/zdroj ; tar -c --numeric-owner -f -)' | tar -xv --numeric-owner -f -
Tahle varianta měla ale úskalí. Šifrování dat dalo mému 800MHz notebooku zabrat, takže přenosová rychlost klesla na cca 2MB/s.

Protože jsem kvůli tomu nechtěl instalovat takové věci jako telnet, či rsh, použil jsem pro jednoduché spojení netcat:
root@zdroj /mnt/zdroj# tar -c --numeric-owner -f - . | nc -l -p 9000
root@cil /mnt/cil# nc zdroj 9000 | tar -xv --numeric-owner -f -
Elegantní, že. S takovou konfigurací se rychlost přenosu vyšplhala až k rychlosti Fast Ethernetu, tedy 10 MB/s.

UPDATE: ukázalo se, že je potřeba použít volbu --numeric-owner, která zabezpečí, že jména vlastníka a skupiny budou přenášena číselně a nikoli jako názvy. Stalo se mi totiž, že na různých stanicích byly stejným názvům skupin přidělena jiná čísla a po přenesení tarem se tak čísla skupin změnila.

A ještě poznámka na závěr: Pokud kopírujeme kořenový souborový systém, s výhodou využijeme příkaz mount --bind / /mnt/floppy, neboť tak zpřístupníme pouze obsah oddílu samotného a nikoli připojené disky.
[ zobrazit záznam ] ( 2001 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12605 )
Co dělat, když je zařízení používáno 

Určitě se vám taky stalo, že při pokusu odpojit nějaký disk příkaz umount skončí s chybou "Zařizení je používáno". Bohužel neřekne, kdo, nebo co ho používá, nezbývá než pátrat ručně. K pátrání jsem kdysi vygooglil program fuser takže třeba
fuser -m /mnt/floppy
vypíše všechny PID procesů, co používají disk připojený do /mnt/floppy... Pokud navíc použijeme přepínač -k, pokusí se sám příslušné procesy zabít.

Dnes jsem tento postup aplikoval, ale nepomohlo to. Přesto, že fuser neříkal nic, nešlo zařízení odpojit. Pak jsem na to přišel... Měl jsem pod zařízením připojené ještě další (ve skutečnosti to byl obraz CD přes loopback). Proto to nešlo.

Poslední alternativou je líný umount, ale to raději moc nedoporučuju. Když se příkazu umount přidá přepínač -l, disky se odpojí, ale otevřené soubory zůstanou otevřeny... Takže pro celý systém to vypadá, že disk není připojen, nicméně otevřené popisovače míří do souborového systému stále. Když teď provede např. fsck nějaké psí kusy se systémem, a zároveň běžící program něco zapíše, mohlo by to skončit katastrofou.
[ zobrazit záznam ] ( 2450 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 12713 )
Proč neodepisuji na e-maily 

Poslední dobou se mi často nepodaří odeslat zprávu elektronické pošty. Důvod je prostý. Moje IP adresa se objevila na jakési černé listině, ze které některé mailservery odmítají přijmout poštu. Problém je, že jsem se na seznam nedostal žádnou vlastní nedbalostí, nebo snad nějakým spambotem, běžícím na mém počítači. Prostě někdo vzal všechny adresní rozsahy, co Telefónika O2 přiřazuje klientům a paušálně je zablokoval. Asi se teda nepočítá s tím, že by někdo mohl mít doma SMTP server, který by zároveň nebyl spambotem...

Smutné je, že takto se chovají i poměrně velké mailservry, například atlas.cz. Přitom já přece nedělám nic špatně. Pokud to takhle půjde dál, služba e-mailu asi zanikne, protože si v budoucnu nebudete jistí, zda vaše zpráva dojde, nebo bude zachycena jakými antispamem...

Kde jsou ty časy, kdy jsme přes smtp.seznam.cz odesílali poštu odkudkoli kamkoli :-)
[ zobrazit záznam ] ( 1083 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 7044 )
PF 1 167 606 000 

No more champagne
And the fireworks are through
Here we are, me and you
Feeling lost and feeling blue
It's the end of the party
And the morning seems so grey
So unlike yesterday
Now's the time for us to say...

Happy new year
Happy new year
May we all have a vision now and then
Of a world where every neighbour is a friend
Happy new year
Happy new year
May we all have our hopes, our will to try
If we don't we might as well lay down and die
You and I

Abba - Happy new year


Přeji všem čtenářům mého blogu příjemné prožití Vánočních svátků a mnoho úspěchů mezi 1 167 606 000. a 1 199 141 999. sekundou středoevropského UN*Xového času, tedy v roce 2007.
[ zobrazit záznam ] ( 1102 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 23552 )
Export českých skrytých titulků z ProjectX 

Dnes mám nějak plodný den.

Vyrobil jsem patch pro program ProjectX verze 0.90.4, který opravuje export českých skrytých titulků do textového souboru.

Původní verze měla z nějakého důvodu problém se znakem ě, nejspíš se autoři upsali. Pokud se vám nechce upravená verze kompilovat, zde můžete stáhnout už kompilovanou verzi.
[ zobrazit záznam ] ( 1832 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 34526 )

<<První <Zpět | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Další> Poslední>>