Koverze HDV 1080i25 do 720p50 

Během předmětu Studiová technika jsem natočil toto video:


Protože jsem chtěl být aspoň trochu future-proof, zvolil jsem natáčení kamerou Z1 do formátu HDV 1080i25, tedy v prokládaném režimu na 50 půlsnímků za sekundu. Díky výkonným počítačům ve škole jsem měl šanci celé video i v tomto formátu zpracovat. Problém nastává ve finálním přehrávání.

Dnes už totiž v podstatě neexistují CRT obrazovky, které jako jediné dokáží nativně zobrazovat prokládaný materiál. Proto také EBU doporučuje jako kvalitnější formát 720p50, tedy padesát úplných snímků za sekundu s rozlišením 1280x720. Tento formát má mnoho výhod - není prokládaný, přitom neztrácí plynulost rychlých pohybů a pro rychle se pohybující scény má dokonce vyšší rozlišení, než 1080i (720 vs. 540 řádků).Navíc je přehrávání HDV formátu 720p50 s datovým tokem 19Mbps MPEG-2 méně náročné, takže ho lze přehrát i na slabších strojích s jednojádrovými procerory.

Nakonec se mi podařilo osvojit postup, kterak video v 1080i25 do 720p50 převést. Nejsem si zcela jist, zda je 100% HDV kompatibilní, protože nemám k dispozici příslušný HW.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 1148 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 48187 )
Měření teploty, verze 2 


Minulý rok jsem tu psal o poměrně svérázném využití VESA DDC rozhraní jako I2C sběrnice pro přímé připojení teplotního čidla DS1631. Rok se s rokem sešel a želva u nás opět zimuje. Oproti minulému roku letos nemáme elektroměr zaseklý na nízkém tarifu*, takže přidání dalšího trvale běžícího PC jen kvůli měření teploty jsem bral jako krajní řešení.

Nakonec se ukázalo, že ke sklepu vede jeden UTP kabel, sice využívaný pro IP telefon, ale jak známo, ve (Fast) Ethernetu jsou 4 dráty navíc. Stačilo trochu naprosto neprofesionálního krimpování jakýchsi Y-kabelů a už byla ve sklepě natažena sériová linka RS-232. I když je to celkem nějakých 35 metrů, při rychlosti 9600 Bd to spolehlivě funguje.

Zbývalo vyřešit, jak převést sběrnici I2C na RS232. Nakonec jsem to vyřešil mikrokontrolérem DS89C450, kam jsem za pár hodin v Céčku vyrobil (a pomocí SDCC přeložil) program, který místo pouze hloupého převodu protokolů také realizuje vlastní odečet teploty. S výhodou jsem využil I2C podprogramy, co jsem napsal ve škole v rámci předmětu Praktika z mikroprocesorové techniky, takže největší prací bylo nastudovat, jak v tomto typu procesoru pracují vestavěné periferie.

No a nakonec bylo potřeba vyřešit, kterak obsloužit sériový kanál na straně PC a ukládat načtená data do MySQL databáze. Shellový skriptík jsem pro sériovou komunikaci zavrhl. Místo toho jsem udělal program v C, který je více méně neprůstřelný - vyprazdňuje buffery, má timeout na čtení dat, takže nezůstane viset, atd. Protože jsem ale líný studovat, jak se v Cčku připojuje k MySQL, vyřešil jsem to tak, že prográmek generuje textový dotaz, který se rourou předá do řádkového klienta mysql. :)

Nad databází je pak jednoduchý PHP frontend, který pomocí knihovny jpgraph generuje moc pěkné** grafy. Tato knihovna je taky jediná, kterou jsem našel, co dokáže korektně vykreslit X-Y graf, kde osu X tvoří datum a čas.

Jsem sám zvědav, co vymyslím napřesrok. Možná by to chtělo aspoň stávající zapojení předělat z nepájivého pole na desku tištěných spojů :)

Zdrojové kódy všech uvedených komponent neuvádím, protože nejsou dostatečně zobecnitelné a nemyslím si, že by je někdo užil. Pokud by snad přeci jen měl někdo zájem, nechť se ozve.

*) Ono se nakonec ukázalo, že to až tak výhodně není - po zjištění poruchy provedla distribuční společnost v souladu §16 vyhlášky 51/2006Sb. energetického regulačního úřadu přepočet na spotřebu obdobnou v předchozím období.

**) Odborníci jistě prominou použití fontu Comic Sans :)
[ zobrazit záznam ] ( 833 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 44262 )
iDTV snadno a rychle 

Digitalizace pozemního televizního vysílání dostoupila i do mého domova. V mém případě konkrétně ostrým střihem analogové ČT2 za digitální síť 1. Vzhledem k tomu, že jde o první digitální vysílání v podještědském regionu (a zůstane tam sama podle TPP až do 31.8.2010), bylo do poslední chvíle napínavé, zda anténní systém, který dosud fungoval pro analogové vysílání, bude schopen nezničit vysílání DVB-T. To je totiž citlivější na nelinearitu případných zesilovačů.

Jak ukazuje výše odkazované video, vše nakonec dopadlo dobře, už několik minut po půlnoci bylo možno síť 1 bez problému naladit. Nastal tedy správný čas, začít se shánět po přijímačích digitálního vysílání pro další televizory v domácnosti (ten hlavní je totiž už od roku 2004 vybaven satelitním příjmem).

Už dávno mě zaujaly minimalistické set-top-boxy, které jsou celé schovány v trochu větším SCART konektoru. Jeden takový, konkrétně Emgeton Vision jsem zakoupil. Zapojení přijímače je opravdu jednoduché - kromě anténního vstupu má jen vstup pro napájecí adaptér 5V a 3,5mm JACK pro připojení externího přijímače dálkového ovládání. Přístroj funguje spolehlivě a pro televizor v kuchyni je zcela ideální. Nelíbilo se mi ale, že je přijímač stále zapnutý a že musí mít další adaptér, který trvale odebírá cca 5W.
Číst dále...
[ zobrazit záznam ] ( 249 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 49246 )
Nechvalný konec ostře sledovaného Metra 

Čas letí jako bláznivý. Není to tak dávno, co jsem tu psal tak trochu infantilní příspěvek o tom, kterak jsem zahlédl první rekonstruovanou soupravu metra na trase B, když ještě jezdila bez cestujících. Od 4. května 2006 uběhly téměř přesně tři roky a na trase B zbyly v provozu poslední dvě nerekonstruované soupravy. Vzhledem k tomu, že o prázdninách provoz řídne, dalo se čekat, že s posledním dnem června skončí i provoz posledních nerekonstruovaných souprav. Tyto soupravy byly poslední dobou pod drobnohledem všemožných škodičů, kteří byly schopni využít sebekratší okamžik ke zvěčnění sebe sama, takže to vypadalo, že souprava odjede poslední jízdu zmalovaná od podlahy až po střechu. I přes nezájem vedení DPP jakkoli poslední jízdu prezentovat se nakonec podařilo soupravy umýt, když v tom v pondělí 29.6. přišel šok: Odkudsi z vyšších míst (mluví se o Radovanu Šteinerovi, pražském radním pro dopravu, ten to však popírá) přišel příkaz, že v úterý 30.6.2009 souprava nesmí vyjet. Hlavní město Praha prý připravuje důstojné rozloučení ve středu 1.7. v Kačerovském depu - tedy pouze pro zvané. Zároveň bylo zveřejněno, že soupravy 81-71 v pravidelném provozu v tichosti dojezdily už v pátek 26.6.2009.

To se spoustě lidí, kteří slavnostní poslední jízdu připravovali moc nelíbilo. Už tak bylo hloupé, že se poslední jízda měla uskutečnit ve všední den dopoledne, takže si kvůli tomu lidé často brali dovolenou, když se ještě na poslední chvíli akce zrušila, muselo to být pro dost lidí k vzteku. Nakonec se podařilo domluvit rozlučkovou jízdu ve čtvrtek 2.7. dopoledne, sice již ne v pravidelném provozu, ale jako mimořádný vlak (násled). Souprava měla odjezdit dvě čestná kola a pak navždy zmizet. Jak to dopadlo asi všichni vědí, kdo ne, může si přečíst zprávu z webu tn.cz kliknutím na "Související odkaz". Na konci prvního kola na soupravu u vjezdové hrany stanice Lužiny čekala skupinka teenagerů, která proti jejímu čelu vyhodila několik plechovek barvy. Souprava tak dále pokračovala bez cestujících přímo do myčky, kde byla vyčištěna, na své druhé kolo však již nevyjela.

Celý útok byl pravděpodobně pomstou za to, že souprava byla před jízdou umyta. Útočníci samozřejmě okamžitě utekli, dá se pochybovat, že nějaký záznam pomůže k jejich dopadení. Pokud by se je však přeci jen podařilo dopadnout, může jim hrozit trest za trestný čin obecného ohrožení a popřípadě také poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. To však jen v případě, že byl aspoň nějaký pachatel starší patnácti let. V opačném případě sice existuje možnost občanskoprávního sporu o náhradu škody, podle hlášení o mimořádné události však škoda dopravnímu podniku nevznikla (i přesto, že jde o vůz, který poputuje do Muzea MHD v Střešovické vozovně). O to ale větší šrám na duši utrpěli ti, kterým se i přes absolutní nezájem, či dokonce zákazy shora, povedlo slavnostní závěrečnou jízdu prosadit a uskutečnit. Srovnáme-li úsilí obou stran, dojdeme k dobře známému faktu, že něco zničit je tak snadné.

Objevovaly se i hlasy, že by se snad slavnostní jízda měla opakovat. Pokud by se tak stalo, šlo by vlastně už o pátou poslední jízdu v řadě (1. v pátek, 2. v úterý - odřeknutá, 3. ve středu - pro zvané a 4. ve čtvrtek) a to už by bylo trochu trapné. Celá akce se spíše zapíše do historie jako svědectví o době, kde si dopravní podnik hraje s pouličními umělci (mezi které útočníci jistě patří) na kočku a myš. Při představě, že ten samý podnik by měl chránit svoje vybavení před terroristickými útoky... :-(

Přeji šťastnou cestu a méně podobně smutných zážitků!
[ zobrazit záznam ] ( 1082 zobrazení ) trvalý odkaz související odkaz ( 3 / 55993 )
Nokia E51 audioplayer SNR Takové jsou výsledky měření mého mobilu. Měřil jsem to tak, že jsem na telefonu přehrával zvukový soubor, který obsahoval sinusoidu 440 Hz o úrovni 0dB (maximální vybuzení bez limitace) a také absolutní digitální ticho. Sluchátkový výstup jsem přes redukci připojil ke vstupu zvukové karty intel HD audio s kodekem Realtek ALC 262. K profesionální měřicí aparatuře to má jistě hodně daleko, ale pro účely mého pokusu se nakonec ukázala dostačující.

Z grafu je krásně vidět, že zapnutí zesilovače způsobí nástup konstantního šumu, jehož úroveň je při nejnižším stupni hlasitosti pouze 20 dB pod špičkovou úrovní plně vybuzeného zesilovače. Tedy Hi-Fi poslech to skutečně není. Teprve při maximální hlasitosti dosahuje SNR cca. 65 dB a dá se tak mluvit o více-méně jakostním poslechu.
Ještě poznámka k úrovním. Aby měly úrovně nějaký pevný rozměr, přeměřil jsem je střídavým voltmetrem naprázdno a znormoval k jednomu Voltu. Hodnoty je však třeba brát jako hrubě orientační (multimetr měří správně nejspíš jen na 50 Hz).
[ zobrazit záznam ] ( 2928 zobrazení ) trvalý odkaz ( 3 / 44858 )

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další> Poslední>>