Gentoo: Jak správně odmaskovávat 

Ačkoli je distribuce Gentoo zaměřena na aktuální verze softwaru, přesto se může stát, že verze programu, kterou poptáváme, není dosud označená jako stabilní. V takovém případě existuje mnoho postupů, jak balík odmaskovat, ale téměř všechny jsou špatné :) Pokusím se je přehledně sepsat:
 1. Instalace s ACCEPT_KEYWORDS:

  # ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge -atv program
  Toto je jednoduchá cesta, ale
  • znemožňuje updaty (emerge world provede downgrade)
  • Spolu s balíkem odmaskovává i jeho závislosti

 2. Přidání názvu balíku do /etc/portage/package.keywords:

  # echo grp-category/programname >> /etc/portage/package.keywords
  Problémy jsou však možná ještě horší:
  • Závislosti nejsou odmaskovány, takže na tom obvykle skončí výpočet stromu závislostí. Odmaskování závislostí je vcelku pracné.
  • Nezřízené updatování systému nejnovějšími verzemi, které jednak vyžaduje odmaskování závislostí, a také často zbytečně rozbíjí systém. Obvykle totiž nemáme zájem automaticky updatovat na nejnovější nestabilní verze.

 3. Přidání názvu atomu do /etc/portage/package.keywords:

  # echo =grp-category/programname-1.2.3 >> /etc/portage/package.keywords
  Na tento postup jsem přišel teprve nedávno. Oproti předchozím nejsme vystaveni automatickým updatům na vyšší verze, ani automatickým downgradům (pokud daná verze nezmizí z portage). Problém se závislostmi však stále trvá.

V tuto chvíli používám poslední zmiňovaný postup. Má to svou logiku - po nestabilní verzi programu sahám pouze v případě, že stará verze nenabízí funkcionalitu, kterou potřebuji. Odmaskovaná verze už mi funguje a nepožaduji tedy, aby mi program byl automaticky updatován. Tím se vyhnu problému se zavlékáním nových a nových nestabilních verzí do systému.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.