iDTV snadno a rychle

Digitalizace pozemního televizního vysílání dostoupila i do mého domova. V mém případě konkrétně ostrým střihem analogové ČT2 za digitální síť 1. Vzhledem k tomu, že jde o první digitální vysílání v podještědském regionu (a zůstane tam sama podle TPP až do 31.8.2010), bylo do poslední chvíle napínavé, zda anténní systém, který dosud fungoval pro analogové vysílání, bude schopen nezničit vysílání DVB-T. To je totiž citlivější na nelinearitu případných zesilovačů.

Jak ukazuje výše odkazované video, vše nakonec dopadlo dobře, už několik minut po půlnoci bylo možno síť 1 bez problému naladit. Nastal tedy správný čas, začít se shánět po přijímačích digitálního vysílání pro další televizory v domácnosti (ten hlavní je totiž už od roku 2004 vybaven satelitním příjmem).

Už dávno mě zaujaly minimalistické set-top-boxy, které jsou celé schovány v trochu větším SCART konektoru. Jeden takový, konkrétně Emgeton Vision jsem zakoupil. Zapojení přijímače je opravdu jednoduché - kromě anténního vstupu má jen vstup pro napájecí adaptér 5V a 3,5mm JACK pro připojení externího přijímače dálkového ovládání. Přístroj funguje spolehlivě a pro televizor v kuchyni je zcela ideální. Nelíbilo se mi ale, že je přijímač stále zapnutý a že musí mít další adaptér, který trvale odebírá cca 5W.

Televizor značky CWR-TECH se 14" obrazovkou, ke kterému jsem přijímač připojil, byl koupen před několika lety v obchodním řetězci Kaufland za jedinečnou cenu 1999 Kč. Teprve jedinečná na něm ale je skutečnost, že součástí návodu k použití bylo přiloženo i kompletní schéma zapojení! Z něj také vyplynulo, že ač se jedná o levný asijský výrobek, jde zároveň o přístroj nejmodernější koncepce CRT přijímačů. Srdcem celého přístroje je 64-pinový integrovaný obvod TDA9345, který v sobě kombinuje audio a video demodulátor, včetně dekodéru PAL/NTSC, dekodéru teletextu a řídicího mikropočítače s jádrem 8051. Jinými slovy, do tohoto čipu přichází na jedné straně mezifrekvence z tuneru, na druhé straně odchází signály RGB pro buzení obrazovky a řídicí signály pro horizontální a vertikální vychylovací obvody. Nepřekvapí tedy, že ačkoli je TVP vybaven jen jedním konektorem SCART, akceptuje na něm jak CVBS, tak i RGB a S-Video signál a samozřejmě mu nedělá problém automatické přepínání formátu obrazu podle napětí na pinu 8. Jedinou vadou na kráse, a zároveň možná také důvodem, proč je schéma TVP k dispozici, je že odbod TDA9345 není možné nikde sehnat, natož o něm sehnat dokumentaci.

Pozornému čtenáři už je jasné, kam mířím. Myšlenka je postavit ze zmíněných komponent integrovaný digitální televizor. K tomu stačí vyřešit napájení set-top-boxu z TVP a také pokud možno využít signál z vestavěného přijímače DO pro ovládání set-top-boxu.

Druhý problém se ukázal jako triviální - jednoduchý reverse engineering postup ukázal, že konektor jack má na špičce +3V3, na kroužku vstup dat z integrovaného IR přijímače a na rukávu zem. Po propojení s odpovídajícími místy v TVP jsem experimentálně ověřil, že obě dálková ovládání používají shodnou nosnou frekvenci 36kHz (kdyby ne, tak by to STB nechytal).

Napájení STB se ukázalo jako velký problém. Originální adaptér dává 5,5 V a proud při provozu je cca. 0,5 A, v režimu stand-by cca. 0,3 A. První pokus jsem provedl s napětím 6V, které je na výstupu spínaného síťového zdroje, a které po stabilizaci lineárním stabilizátorem na 3V3 napájí řídicí obvody TV. Ukázalo se však, že tento zdroj není příliš přetížitelný, zřejmě ve snaze o snížení stand-by spotřeby přijímače - je totiž v provozu trvale. Napájení výkonově náročnějších komponent přijímače (obrazovky, tuneru, vertikálního rozkladu...) je zde řešeno společně s vysokým napětím pro obrazovku v rámci horizontálního rozkladového obvodu, který je z hlavního zdroje napájen stejnosměrným napětím 155 V.
Tento zdroj se již jeví jako dostatečně tvrdý, je zde však jiný problém - napětí na nejmenší odbočce vn trafa má 10 V, což je dvakrát víc, než na kolik je STB dimenzován. Má sice v sobě stabilizátor na 3V3, není ale vůbec jisté, zda 5V přímo nenapájí například tuner. Protože krabička je zacvakaná a nejde bez poničení rozebrat, mohu se jen domnívat, co je uvnitř.

Nakonec jsem problém vyřešil lineárním stabilizátorem 7805. Protože se na něm ztrácí 2,5 W, přišrouboval jsem ho na chladič budiče vertikálního vychylování. Nejsem s tím řešením příliš spokojen, teplota chladiče je celkem vysoká (~ 60 stupňů Celsia), účinnost je 50%, ale zase šlo o pouhé 3 součástky (7805 a dva blokovací kondenzátory).

Výsledkem snažení je tedy digitální televizor, který tvoří kompaktní celek a od normálního se pouze liší dvěma vysílači dálkového ovládání. I ty bych rád integroval, ale nevím jak. Navíc, až nastane úplná digitalizace, stane se ovladač k TVP téměř zbytečný.