Nokia E51 a linux - poznámky 

Stalo se to. Podlehl jsem. Ač zarytý odpůrce mobilů s foťákem, audiopřehrávačem, vodotryskem a podobně, koupil jsem si nový mobilní telefon, kterému chybí jen ten vodotrysk. Prostě jsem svůj názor přehodnotil s tím, že mít Internet v mobilu není občas úplně od věci. Chvíli jsem listoval katalogy, než mě upoutal model E51 od Nokia. Cena 6000 Kč je pro mě strop, který jsem byl ochoten do mobilu investovat. E51 jako jediný model široko daleko za takovou cenu nabídl i Wi-Fi, což mě naprosto nadchlo. Když pak před Vánoci cena klesla na 5000 Kč, už jsem neváhal. Tak jsem se rozhodl v dnešním příspěvku trošku shrnout vlastnosti tohoto modelu, a taky napsat pár tipů, kterak si to (ne)rozumí s linuxem.

Základní vlastnosti

On to vlastně není mobil. Je to počítač kapesních rozměrů s procesorem ARM, 128MB flash HDD, 128MB RAM, ještě tam je nějaká boot (flash-)ROM. Vestavěné periférie jsou GSM/UMTS/WCDMA modul, Wi-Fi adaptér 802.11b/g, slot pro SDHCmicro kartu (oficiálně podporuje SD karty s maximální velikosti 4 GB, což je nesmysl, SD končí na 2GB), a samozřejmě zvuková karta a grafická karta, displej s rozlišením 240x320.
Součástí dodávky je i operační systém Symbian Series 60 verze 3 spolu s balíkem programů. Následující poznámky budou proto hlavně o dodávaném programovém vybavení.

Využití jako GPRS/EDGE/UMTS modem

To nejdůležitější na začátek, jak se s tím připojit k Internetu. Začněme připojením přes USB. Je třeba zvolit režim PC Suite, mobil se pak tváří jako USB zařízení s Vendor ID 0x0421 a Product ID 0x0042 s třídou zařízení Communications, při přítomnosti ovladače CDC ACM v jádru se hned vytvoří modemové zařízení, podobně jako u Ubiquama. Takže stačí trošku upravit připojovací skriptík, co jsem použil už tehdy:
#!/bin/bash
exec /usr/sbin/pppd /dev/ttyACM0 updetach defaultroute usepeerdns connect '/usr/sbin/chat ABORT BUSY ABORT "NO CARRIER" "" ATZ OK "AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"ointernet\"" OK ATD*99***# CONNECT' $@
V podstatě hlavní změnou je přidání příkazu pro nastavení APN, který musí být odeslán i s uvozovkami, a který mi dalo docela práci oescapovat, aby uvozovky opravdu odesílal.
Pokud chcete vyzkoušet Vodafone Live! i na svém počítači, můžete změnit jméno APN z "ointernet" na "data.vodafone.cz", je však pak třeba nastavit si v prohlížeči adresu proxy serveru 10.11.10.11:80. Pokud pak otevřete nějakou stránku, bude u Vodafouna transkódována, aby byla vhodnější pro mobilní zařízení a načetla se rychleji.
Vlastní propojení přes ppp je úplně stejné i přes bluetooth, jen je třeba zařízení spárovat s počítačem a pak vytvořit RFCOMM kanál, třeba příkazem:
# rfcomm bind 0 00:22:FD:xx:xx:xx 2

V předchozím skriptíku pak je třeba jen změnit ttyACM0 za rfcomm0.
Připojení přes infraport by mělo také fungovat, ale nezkoušel jsem to. Jen v takovém případě je potřeba telefon přepnout do režimu modem v Menu > Připojení > Modem.

Přenos dat

Dostat něco do telefonu je možné mnoha způsoby. Asi nejsnadnější je nahrát na paměťovou kartu v externí čtečce a zasunout. Případně mobil přepnout do režimu přenos dat, takže se z něm stane mass storage zařízení s Product ID 0x0041, přes které je paměťová karta zpřístupněna. Jen pozor, ve skutečnosti to není opravdová čtečka, přes USB není přístupná celá paměťová karta s tabulkou oddílů a jedním oddílem FAT32, ale jen samostatný oddíl. Tedy zatímco ve čtečce připojujeme souborový systém /dev/sdb1, při připojení přes mobil připojujeme přímo /dev/sdb.
Další možností je protokol OBEX. Nejjednodušeji přes bluetooth, kdy i ve většině současných distribucí stačí jen klikat a klikat :) OBEX protokol ale můžeme také navázat přes USB propojení v režimu PC-suite, kde běží samozřejmě mnohem rychleji. Nejvíc se mi osvědčil projekt OBEXfs který pomocí FUSE připojí telefon jako souborový systém. Dovoluji si tvrdit, že pro drobnější přenos dat je takový způsob jednodušší než použití mass-storage:
#přes USB
$ obexfs -u 1 <mount point>
#přes BT
$ obexfs -b 00:22:FD:xx:xx:xx <mount point>

Wi-Fi

Vestavěná podpora Wi-fi je na velmi dobré úrovni. V citlivosti si v ničem nezadá s leckterým notebookem, plně podporovaná jsou snad všechna v současné době používaná šifrovací schémata, včetně WPA2 a to i s protokolem 802.1X a autorizací protokoly EAP, MSCHAPv2, LEAP, a podobně. Také mě velice potěšila podpora protokolu IPv6, kterou kromě jádra operačního systému podporuje také vestavěný prohlížeč webu a SIP klient, byť pro adresy, které jsou dostupné přes IPv6 i IPv4, je přednostně vybráno IPv4, takže podporu IPv6 uplatníme pouze při použití doménových jmen, která mají jen AAAA záznam. Při bezestavové automatické konfiguraci IPv6 si telefon přiřadí adresu EUI-64 založenou na MAC adrese telefonu, takže ho můžeme používat jako server :). Samozřejmě je telefon pingnutelný jak po IPv4, tak po IPv6.

VoIP

S bezdrátovou sítí souvisí i plně integrovaný VoIP klient protokolu SIP. Umožňuje současné přihlášení k několika SIPovským účtům a při volbě čísla se dá volit, zda volat přes GSM, nebo přes VoIP. Pokud je zaregistrováno víc účtů, volá se přes ten, který je vybrán v menu Připojení. Konfigurace SIP klienta je trochu těžkopádná, vestavěná nápověda moc neporadí, že položka označená Oblast je ve skutečnosti překlad anglického realm, což je "prostě to za zavináčem" SIP adresy. Stejně tak, pokud se něco nezdaří, nedá se moc dobře zjistit, co se nepovedlo, telefon jen řekne "Registrace selhala", takže zbývá jedině odchytnutí komunikace.
Taky je trochu problém s NATy na cestě mezi telefonem a SIP proxy. Může se totiž lehce stát, že vyprší mapování UDP portu na překladači adres a telefon se tak po pár minutách stane nedostupným pro příchozí volání. Naštěstí ale Nokia vydala aplikaci, která umožňuje nastavit detailní parametry VoIP, a to včetně udržování spojení pravidelným posíláním paketů k registračnímu serveru.
Jediná věc, co se mi nepodařila rozjet doteď, je posílání DTMF volby jako inband audio, které telefon za žádnou cenu negeneruje. Ale jinak telefon úspěšně posílá DTMF volbu v RTP proudu podle RFC2833, takže pokud VoIP operátor, resp. druhá strana takový způsob podporuje, není problém. V opačném případě používám Ubiquam od U:fona jako DTMF beeper a in-band audio posílám hezky postaru :).

Fotoaparát

Bída s nouzí. Hlavně že to má dva megapixely. Když to má fix-fokus a vůbec žádné přisvětlení, je už celkem jedno, jestli to má rozlišení 1600x1200, nebo 320x240, obrázek je z toho stejně ošklivý. Snad jen tak vysoké rozlišení umožňuje bez výčitek používat digitální zoom :).

Hudební přehrávač

Zklamání. Už jsem se domníval, že současný mobilní telefon plně nahrazuje Mp3 přehrávač. Teď však vidím, že zřejmě budu nadále používat svůj starý iRiver IFP-880 se směšnou velikostí 128 MB flash paměti, do které však jsem schopen nacpat až dvě a půl hodiny celkem kvalitní hudby ve formátu Vorbis. Tou zásadní vadou na kráse je systém procházení hudebního archivu, kdy jsou všechny audiosoubory bez ohledu na své umístění sesypány do jednoho fiktivního adresáře. Pokud jsou soubory opatřeny informačními tagy, umí archiv třídit podle umělce, nebo alba. V mém případě jsou ale hudební soubory tříděny hlavně svou polohou v adresářovém stromu. Jinými slovy, přehráváč je zbytečně moc chytrý. A navíc ani neumí přehrávat Ogg Vorbis. Tak jsem nainstaloval opensource aplikaci Oggplay. Bohužel i ta se snaží být chytřejší, než je zdrávo a soubory také samočinně třídí podle tagů. Má však i režim subfolder, ve kterém se dají soubory třídit podle polohy v adresářovém stromu. Není to sice ideál, ale už je to pro mne aspoň trochu použitelné.
K aplikaci OggPlay ještě jedno důležité upozornění: Neinstalujte balík oggplay-fonts. I když readme tvrdí něco jiného, aplikace ho ve skutečnosti nepotřebuje. Když jsem ho nainstaloval, vnutil se mi do systému font Bitstream Vera, který jak známo neumí české znaky. Když jsem balík odinstaloval, font zmizel, ale původní systémový se tam nevrátil. Takže například místo všech textů na portálu Vodafone live! jsem viděl jen prázdné kostičky. Skončilo to až kompletní reinstalací operačního systému prostřednictním Nokiácké utilitky na Windows.
Sluchátkový výstup obsahuje taky docela dost bílého šumu, jehož úroveň je nezávislá na nastavené hlasitosti. Takže zatímco v tramvaji je k nepostřehnutí, při poslouchání před spaním je jasně patrný (i když prý bílý šum uspává). Nemohl jsem to změřit - nemám redukci na normální sluchátka - ale odhaduji, že při hlasitosti nastavené k levému okraji stupnice je poměr SNR tak kolem 20-30 dB, což moc Hi-Fi poslech není.

DRM

Bohužel vládne světu. Budeme si asi muset zvyknout na to, že ty tam jsou doby, kdy si každý mohl na počítači naprogramovat, co potřebuje. Operační systém Symbian má sice zveřejněné API, takže je pro něj možné celkem svobodně vyvíjet aplikace, podobně jako pro Windows, s instalací je to horší. Verze symbianu, kterou je tento mobil vybaven totiž nainstaluje jen balíky, které jsou digitálně podepsány X.509 certifikátem. Jednoduché uživatelské programy, které v podstatě na nic nepřistupují, to mají jednoduché, stačí je podepsat self-signed certifikátem, a je to. Většina aplikací však potřebuje sahat kamsi do systému a v takovém případě musí být podepsána certifikátem, který je vydán certfikační autoritou, ke které má mobil výrobcem uložené kořenové certifikáty. Nebyla by to však žádná DRM, kdyby už nebyla nějakým způsobem prolomena. Existují tedy způsoby, jak do telefonu vnutit vlastní kořenový certifikát, a pak si moci podepisovat cokoli. Pro legální software navíc existuje online služba Symbian signed, která podepíše vývojářským certifikátem jakýkoli balík, který splňuje jisté náležitosti. Takový podpis je vázaný na IMEI telefonu.
Další DRM věc, co mi pije krev, je "implicitní ochrana autorských práv" spočívající v tom, že základní aplikace telefonu odmítnou odeslat přes bluetooth, infraport, mms, či e-mailem soubory s "chráněným" obsahem, což jsou všechny soubory wav, mid, mp3, aac, programové balíky sis... Hloupé, hloupé, hloupé. Naštěstí se tato omezení dají do jisté míry obejít použitím nějakého správce souborů, který odeslání provede ve vlastní režii. Ale vždycky když něco takového vidím, jen žasnu nad tím, jak až daleko jsou výrobci HW a SW schopni zajít ve snaze vyjít vstříc kolektivním správcům autorských děl.

Oblíbené aplikace

Na závěr ještě pár oblíbených aplikací. Všechny jdou nainstalovat bez větších problémů, buď jsou podepsané přímo, nebo je lze podepsat online přes symbian signed:

Google Maps - úplně jsem žasnul, jak se Google Maps okamžitě zorientoval podle parametrů GSM sítě.

OggPlay - již zmíněný multimediální přehrávač s alespoň minimální použitelností.

Opera Mini - alternativní prohlížeč s transkódovaným obsahem. IPv6 neumí :(

PuTTY - populární SSH klient. Umí i IPv6. Bohužel v současné verzi podporuje pouze zobrazení černá na bílé.

cClock - úžasný hodinový šteřič obrazovky, umí i sekundy, analogové hodiny, navíc zobrazuje ušlé události, atd.

FreeTimeSync - NTP klient. Ale ani s ním nejdou hodiny úplně přesně. Když se zapne synchronizace podle GSM sítě, jdou hodiny tak +- 5 sekund.

PAMP - Personal Apache MySQL PHP, aneb noste si svůj web stále s sebou. Na praktické využití jsem zatím nepřišel, ale nápad je to úžasný :) IPv6 ale Apache neumí.

i-nigma - čtečka QR kódů. Na to, jak mizerný foťák ten telefon má, dává celkem překvapivé výsledky.

další freeware pro symbian - zejména doporučuji nokiácké aplikace pro Podcasty, Internetové rádio, a Audioknihy. Těm možná věnuji samostatný článek.

Závěr

Díky za pozornost. A také hodně zdraví v roce 2009, to je to hlavní. Nějaké to štěstí pak snad přijde samo.
Administrator (Oskar) 

Frantisek S.: Ano, jde o to, že v žádných materiálech k telefonu se nepíše o SDHC, ale jen o SD, nicméně s velikostí až do 4GB, což je nesmysl. Ve skutečnosti telefon plně podporuje SDHC, jen možná Nokia nesplnila všechny podmínky certifikace SDHC
Frantisek S. 

Ahoj, super clanek, dik.

PS: SDHC jak jsi psal, tak ty muzou byt prez 2GB SD ne ... ale to jen mimochodem
LennyCZ 

Super článek, E51 mám už rok a čtvrt a zatím bez problémů.

Ten přehrávač se mi náhodou líbí, oproti OggPlay zobrazuje obaly a ukazuje se v pohotovostním režimu (podobně jako nová SMS či aktuální úkoly). Pro mně je jeho jediná vada v tom že neumí Ogg -- bohužel ho to značně pohřbívá :-/...

Díky za článek i za tipy!

L.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.