Jaká jaký je U:fonův Internetový balíček? 

Tak je to tady. U:fon konečně sehnal datové kabely a začal k mobilním telefonům nabízet datové služby, za podmínek, které anoncoval již červnu. Včera jsem ho byl koupit. Podle všeho jde opravdu jen o kabel, neobsahuje žádnou elektroniku. Za cenu 220 Kč se pravděpodobně ani nevyplatí vyrábět alternativní, neboť samotný systémový konektor telefonu bude jistě stát alespoň 100 Kč. (Mimochodem, jedná se pravděpodobně o nějaký běžný korejský konektor, neboť jsem zjistil, že minimálně nabíječka je zaměnitelná s nabíječkami telefonů LG). O tom, že USB je implementováno přímo v mikropočítači telefonu jako firmware svědčí i fakt, že pokud kabel připojím k telefonu, který se právě zapíná, skončí proces USB enumerace někde v půli cesty a Windows například vyhodí bublinku "Zařízení USB nebylo rozpoznáno".

Součástí kabelu bylo malé 8cm CD a velice strohý návod. Samozřejmě se mi po zasunutí CD do počítače nic neobjevilo, pokud bych se tedy držel striktně návodu, nikam bych se nedostal. Místo toho jsem mobil rovnou připojil k PC s linuxem. Jádro zařízení nalezlo, lsusb -v mimo jiné vypsalo:
  bDeviceClass            2 Communications
idVendor 0x1529
idProduct 0x3100
iManufacturer 1 UBIQUAM Co., Ltd.
iProduct 2 UBIQUAM CDMA USB Modem
iSerial 3 Serial Number

Kabel tedy podle všeho funguje a mobil se dokonce představil. Co víc, mobil nemá třídu ff - tedy vendor specific, ale 2 - Communications! Takže stačí v jádru zapnout volbu:
<M>     USB Modem (CDC ACM) support
a mobil se chytne a objeví v systému jako zařízení /dev/ttyACM0. Nutno přiznat, že v prvním počítači, do kterého jsem mobil zapojil jsem daný ovladač neměl a zařízení tak zůstalo bez obsuhy. I tak se mi ho podařilo zprovoznit pomocí generického ovladače usb-serial fíglem, který byl už kdysi popsán na Rootovi, jen s použitím Vendor ID / Product ID 0x1529 / 0x3100. Zařízení vzniklé tak či onak je obyčejný sériový port, takže pro jednoduché vyzkoušení funkčnosti stačí namířit na něj minicom a poslat AT. Mobil poslušně odpoví OK, takže vidíme, že vše funguje jak má. Není to však úplně stejný modem, jako ty v GSM mobilech. Když jsem zkusit vyvolit normální hlasové volání příkazem ATDxxxyyyzzz;, mobil místo prostého vytočení okamžitě snaží navazovat datové spojení (i přesto, že je na konci středník) a za pár sekund vyhlásí NO CARRIER. Pokud se pokusíme vyvolit číslo #777, což je přístupové číslo k Internetu, mobil okamžitě odpoví CONNECT a to i v případě, že služba není na daném přístroji vůbec aktivována.

O aktivaci Internetového balíčku jsem požádal prostřednictvím Webového formuláře a do doby než k ní došlo, jsem se zajímal o další možnosti datového kabelu. Smutným zjištěním je, že wammu, resp. gammu s mobilem komunikovat nedokáže. Ani na přiloženém CD není jediný prográmek pro správu kontaktů v telefonu, byť by byl pro Windows. Nicméně, na stránkách výrobce nějaký takový prográmek je. Bohužel jen v Ruské a Vietnamské jazykové mutaci. Protože oba jazyky neovládám, stáhl jsem nejprve první a doufal, že třeba poradí rodiče :). Ukázalo se, že prvně jmenovaná verze nejde spustit (na Windows) kvůli nějaké chybějící knihovně. Nezbylo než použít verzi Vietnamskou. Po několika minutách nekoordinovaného klikání se mi naštěstí podařilo najít nabídku výběru jazyka a přepnout jazyk aplikace na angličtinu. Jak ilustruje obrázek, prográmek umožňuje číst uložené SMS zprávy a editovat kontakty v telefonním seznamu. Zvláštní je, že po použití příkazu pro odpojení telefonu celý telefon spadne a vypne se. Ještě jsem vyzkoušel demoverzi programu MobilEDIT!, ta ho sice není schopna detekovat, ale po ručním zadání si s telefonem taky rozumí, navíc bez nepříjemného padacího efektu.

Dnes mi došla trpělivost a rozhodl jsem se datový balíček aktivovat prostřednictvím operátora. Operátorka slíbila, že služba bude fungovat tak do hodiny. Ve skutečnosti začala fungovat ihned po ukončení hovoru. Musím říct, že mě kvalita služby spíše potěšila. Výsledek testu rychlosti a odezvy ze serveru rychlost.cz je zde. I přesto, že odezva na ping se pohybovala mezi 800 a 1000 ms, dá se přes to celkem pohodlně i pracovat přes SSH a s trochou snahy jde i VNC. Ještě je otázka, jak se na stabilitě a rychlosti připojení projeví, bude-li mobil v pohybu, či na území, pokrytém z více BTS (místo, kde se teď nacházím, je takový ostrov uprostřed ničeho). V případě, že vám během datování někdo zavolá, mobil data přeruší a nechá vás vyřídit hovor, po jeho ukončení je spojení obnoveno a pokud pppd, nebo TCP spojení nevytimeoutovalo, dá se pokračovat dál. Zajímavé také je, že v rozporu s jedním příspěvkem v blogu na rootu moje připojení získalo veřejnou adresu (při každém přípojení jinou) z rozsahu (podle ripe.net) 78.136.131.0 - 78.136.175.255. Marná sláva, zřejmě mají v cestě nějaký stavový firewall, protože přidělená veřejná adresa není z Internetu pingnutelná, ani není možné se připojit na žádný otevřený port. Asi tak chrání BFU zákazníky, co si nejsou schopni zabezpečit své PC. Vsadím se, že pokud bych si stěžoval a chtěl firewallování zrušit, řekli by mi, že jedinou možností jak to učinit, je objednat si dopňkovou službu "Statická IP adresa" za 150 Kč měsíčně. No, schválně to zkusím :)

Na závěr by se slušelo uvést i návod, jak to rozjet v linuxu. Nejprve jsem zkoušel program KPPP, s nastavením telefonního čísla #777 a jména/hesla ufon/ufon. První připojení se zdařilo, po odpojení se však již nejde znovu připojit a proces pppd zůstane po odpojení viset. Nedokážu si vysvětlit, čím to je, protože minicom s mobilem stále bez problému komunikuje. Po vypojení z USB a novém připojení to zase jde. Asi to bude tím, že KPPP používá nějaký způsob neblokujícího čtení/zápisu na modem, který ovladač ACM neimplementuje, nebo implementuje špatně. Pokud jsem se na KPPP vykašlal a spustil pppd ručně, vše funguje jak má i po odpojení a znovupřipojení. Potřebný příkaz je zde, doporučuji z něj vyrobit skriptík, který můžete v případě zájmu navázat i na udev a zautomatizovat tak navázání spojení hned po připojení kabelu:
#!/bin/bash
exec /usr/sbin/pppd /dev/ttyACM0 user ufon password ufon updetach defaultroute usepeerdns connect "/usr/sbin/chat ABORT BUSY ABORT 'NO CARRIER' '' ATZ OK ATD#777 CONNECT" $@

Program je v této podobě spustitelný i běžným uživatelem, za předpokladu, že uživatel může přistupovat k zařízení /dev/ttyACM0 a že v systému není jiné připojení k síti (přesněji není nastavena výchozí brána - pokud totiž je, začne pppd vyžadovat po protistraně autorizaci, což se samozřejmě nezdaří). Po úspěšném připojení přejde pppd na pozadí. Pokud chcete více detailů, je možné přidat volbu debug. Pro ukončení postačí například killall pppd, ale ke korektnímu ukončení kupodivu stačí i prosté vytržení USB kabelu.
Pokud netrváte na spouštění běžným uživatelem, můžete přidat privilegovanou volbu noauth a díky ní připojení nahodit i v případě, že počítač již má nastavenou výchozí bránu.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.