Co dělat, když je zařízení používáno 

Určitě se vám taky stalo, že při pokusu odpojit nějaký disk příkaz umount skončí s chybou "Zařizení je používáno". Bohužel neřekne, kdo, nebo co ho používá, nezbývá než pátrat ručně. K pátrání jsem kdysi vygooglil program fuser takže třeba
fuser -m /mnt/floppy
vypíše všechny PID procesů, co používají disk připojený do /mnt/floppy... Pokud navíc použijeme přepínač -k, pokusí se sám příslušné procesy zabít.

Dnes jsem tento postup aplikoval, ale nepomohlo to. Přesto, že fuser neříkal nic, nešlo zařízení odpojit. Pak jsem na to přišel... Měl jsem pod zařízením připojené ještě další (ve skutečnosti to byl obraz CD přes loopback). Proto to nešlo.

Poslední alternativou je líný umount, ale to raději moc nedoporučuju. Když se příkazu umount přidá přepínač -l, disky se odpojí, ale otevřené soubory zůstanou otevřeny... Takže pro celý systém to vypadá, že disk není připojen, nicméně otevřené popisovače míří do souborového systému stále. Když teď provede např. fsck nějaké psí kusy se systémem, a zároveň běžící program něco zapíše, mohlo by to skončit katastrofou.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.