Jak jsem (ne)opravoval DCF hodiny 

Nějak se stalo, že rádiem řízený budím, kterým se budím do školy se přestal synchronizovat. Předem jsem závadu odhadnul na upadlý drátek od feritové antény. Po otevření se ukázalo, že to tak není. Situaci, že by se změnili příjmové podmínky jsem vyloučil jednak jiným budíkem a po otevření i voltmetrem na výstupu přijímače DCF 77, ze kterého lezly sekundové značky přesně podle specifikace a dokonce, při superrychlém stenografování hodnot jsem posléze rozluštil i platnou časovou informaci, se všemi paritnimi bity. A protože signál se dostával až na cestu plošného spoje končící v asfaltovém fleku, kde je schován hlavní IO. Takže nebylo moc, co opravovat. Napadlo mě ještě, jestli není závada způsobena nějakým divným obsahem v prvních 20 sekundách, kde se dříve kódovali samé nuly a teď se tam objevuji jiná data.
Tak se se poohlédnul po internetu a našel simulátor signálu DCF77, který přímo na paralelní port počítače simuluje výstup z DCF přijímače. Program je zajímavý tím, že běží v linuxu a přistupuje přímo na paralelní port (tak jak si to pamatuji z dob, kdy jsem si hrál v pascalu v DOSu), tedy potřebuje práva roota, jinak skončí s neoprávněným přístupem.
Ani se simulátorem se budík nechytil. Tak smůla. Aspoň, až si budu chtít hrát s DCF přijímačem, vím kde mám takový sehnat...

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.