AED - krabička, co zachrání život 

V případě náhlé srdeční zástavy rozhodují minuty. Po cca. pěti minutách již není šance postiženého na přežití bez trvalých neurologckých následků.

Často při takové zástavě dochází k fibrilaci, to je míhání srdečního svalu, které je sice nesmírně energeticky náročné, ale nevede k čerpání krve. Proto je potřeba fibrilaci co nejdříve zastavit elektrickým impulzem z tzv. defibrilátoru a umožnit ním nový start čerpacího cyklu.

Proto se v poslední době začínají objevovat šikovné krabičky zvané Automatizované Externí Defibrilátory. Jedná se o malé počítače, určené pro obsluhu laiky, které pomocí dvou elektrod měří srdeční aktivitu pacienta (EKG) a v případě detekce fibrilace umožňují podat pacientovi defibrilační výboj. Kromě toho prostřednictvím hlasového výstupu a piktogramů zajišťují správnost úkonů první pomoci a to včetně metronomu pro nepřímou masáž srdce...

Tak si říkám, že konečně nějaké rozumné využití elektroniky a počítačů. Vice informací v jedné epizodě seriálu domácí lékař a v archivu AVC SH.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.