Příběh dvou baterií 

Povím vám příběh o tom, kterak můj notebook k baterii přišel. A není to věru nijak jednoduchý příběh. O tom, kterak se mnou vyběhl prodejce s baterií při reklamaci, jsem tu už psal. Takhle příběh pokračuje:

Když jsem vzdal veškerou snahu získat z prodejce pořádnou baterii, poohlédnul jsem se po nové. Prvním iteračním krokem bylo hledání výrazu "Baterie do notebooku" Googlem. Výsledkem bylo několik obchodů, kde nabízeli originální baterii od firmy Compaq za cenu kolem 4700 Kč. V několika dalších iteračních krocích jsem narazil na neoriginální, nebo repasované baterie za cenu o cca. 1000 Kč nižší. Nakonec jsem se dostal až k internetovému obchodu Kabelmánie.cz který nabídl neoriginální baterii s kapacitou o 20% vyšší než originální za cenu 2400 Kč včetně DPH. Objednal jsem ji a druhý den už u mne zvonila PPL.

Baterii jsem připojil, nabil, vybil (tím se zkalibrovala) a začal znovu nabíjet. Po půlhodině se nabíjení náhle zastavilo a zpod notebooku se začal linout proužek tmavého štiplavého dýmu. Ihned jsem notebook odpojil a otočil. Pod roztaveným krytem byl vidět drát, rozžhavený do červena. Baterie pro jistotu letěla z okna, neboť jsem nevěděl, zda ještě nebude následovat exploze. S odstupem času si myslím, že požár baterie byl způsoben porušením izolace vnitřního drátu vlivem tepla, čímž se tři Li-Ion články dostaly do zkratu. No a nahromaděná enegie se prostě uvolňovat musí.

Ten samý den, co baterka přišla, jsem ji odnesl zpět na poštu a odeslal k reklamaci. Poště trvalo doručení do Brna dva pracovní dny. Obchodník věc promptně vyřešil a ten samý den, co baterii přijal, odeslal novou. Přišla tedy celkem šestý den po první.

Těšil jsem se, že problém je vyřešen a pohroma se opakovat nebude. Baterii jsem tedy připojil, adaptér taky a asi 4 hodiny jsem baterii nabíjel. Jaké bylo překvapení, když po odpojení adaptéru notebook okamžitě chcípnul. Zkoušel jsem to ještě několikrát, se stejným výsledkem. Druhý den jsem baterii opět poslal (my angličani tomuto říkáme doslova "To ping-pong with the battery" :-) ). Protože mi prodejce slíbil, že opět zašle novou bateri obratem, připlatil jsem na poště 10 Kč za službu Pilně, která zaručuje doručení do třetího dne. A druhý den mi prodejce píše, že baterie už přišla, ale on si nevšiml, že už mu baterie došly a tak nemá, co odeslat zpět.

V tuto chvíli jsem se rozhodl rozebrat baterii starou. Uvnitř na mne číhaly čtyři válcové Li-Ion články od firmy Sony. Přesně takové mají v sortimentu GM Electronic za 204 Kč. A napětí na článcích byla 4,2 ; 4,2 ; 4,2 a 0 voltů. Tak jsem nakonec zkusil koupit jeden článek a nahradit jím ten vadný. Nejdřív to vypadalo, že to fungovat nebude, pak zas, že ano - ukázalo se totiž, že ostatní články jsou dost přebité a počítač uvnitř baterie to dost znervózňuje. Po vybití někam doprostřed to začalo chodit.

Tak jsem dnes napsal do Kabelmánie, zda by byli ochotni odstoupit od slouvy. Obratem mi obchodník odpověděl, že to není problém. A taky že ne. Během týdne jsou peníze zpět na účtu. Tenhle Internetový obchod má ode mne jedničku s hvězdičkou.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.