Lineak - ovladač na multimediální klávesnici 

Poslední dobou mám tolik práce, že na aktualizaci blogu nemám vůbec ani pomyšlení. Až si chvilku najdu, pokusím se konečně implementovat i komentáře. Ale to se nejdřív budu muset naučit s MySQL :-)

K věci - multimediální klávesnice se obvykle řeší tak, že pro další klávesy posílají další scankódy(1), pokud je systém rozluští, přiřadí jim keykódy(2) a ty pokud rozezná X server - tedy v graf režimu, přiřadí jim název klávesy(3). Až po bod (2) to funguje celé samo, tedy pokud není klávesnice nějak atypická. Pro přiřazení kódu klávesy se dá použít program xmodmap, dokonce jsou vyhrazeny speciální názvy kláves jako XF86AudioMute, XF86Standby,... ale snad žádné desktopové prostředí na tyhle klávesy (zatím) nereagují. Takže je v prostředí potřeba definovat, co se má udělat po stisku XF86AudioMute,... Např. v KDE je to poměrně pracné, jednodušší je použít specializovaný program LinEAK, který přímo reaguje na keykódy a spouští patřičné programy, takže se celá konfigurace redukuje na jeden konfigurační soubor. Samozřejmě, že v budoucnu by měly být standardní multimediální klávesy podporovány přímo desktopovým prostředím podobně, jako je to v MS Windows.

Více info o multimediálních klávesách na: Gentoo Wiki. Jo a u notebooků to obvykle funguje jinak - tam jsou speciální klávesy a Fn zkratky obsluhovány přes ACPI, takže po stisku se vyvolá ACPI událost Button a obslouží ji acpid. Pro obsluhování uživatelských kláves se dá s výhodou použít asus_acpid, který si může spustít uživatel, on se přes UNIX socket spojí s acpid, převezme události a obslouží je. Takže třeba změna hlasitosti se dá řešit globálně přes acpid, zatímco spuštění www prohlížeče přes asus_acpid.


Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.