Jak tisknout knihu pod Linuxem 

Na všem se musí šetřit. A to včetně papíru a inkoustu, resp. toneru v tiskárnách. Proto se běžně používá oboustranný tisk, někdy i v režimu více stránek na jedné. Bohužel, takový způsob tisku je dost nepraktický, stránky se nepříjemně čtou. Proto jsem si na Windows oblíbil Fineprint. Bylo to sice jenom demo, ale umožňovalo tisk v režimu booklet, to znamená, že stránky byly na listě seskládány tak, aby je stačilo veprostřed sešít, a byla z toho kniha.

Po migraci na linux jsem začal hledat obdobný program a zjistil jsem, že existuje celý balík programů s názvem psutils. Přesně ve stylu Unixu nejde o žádný superprogram, ale o sadu drobných utilitek, jejichž zřetězením lze dosáhnout požadovaného efektu. Pro můj účel se hodili zejména dva, psbook a psnup. První dokáže přeskládat stránky do takového pořadí, aby z nich byla kniha a bere přitom v úvahu velikost jednoho svazku, aby to vůbec šlo přehnout - já to nastavuji na dvacet stránek - 5 listů. Ten druhý se zase postará o vytištění dvou stránek na jedné.

Všechny utilitky samozřejmě pracují s PostScriptem, tak se ke zpracování jejich výstupu ještě hodí utilitky a2ps, ps2pdf, pdf2ps.

Na jeden příkazový řadek se to dá shrnout zhruba takto:

cat vstup | a2ps | psbook -s20 | psnup -2 | ps2pdf > vystup.pdf

Jediným problémem, který u mne několikrát nastal, je to, že psnup umístí druhou stránku poněkud mimo tisknutelnou oblast stránky, a tak mě stojí spoustu práce přemluvit ho, aby ji dal jinam.


Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.