Ext2 jako univerzální souborový systém 

Každý, kdo začíná s linuxem, řeší problém, jak uskladnit na disku data tak, aby se k nim dostal jak z linuxu, tak z Windows. Pro začátek doporučuji používat oddíl typu FAT32, který požadavky interoperability splňuje výborně - pokud se správně nastaví proměnné iocharset (iso8859-2) a codepage (852), dokonce jsou čitelné i české názvy souborů pod oběma systémy. S rozmachem DVD se však čím dál více negativně projevuje snad největší neduh FAT32 - neschopnost uložit soubor větší, než 4 GB.

Používání NTFS nelze v žádném případě doporučit - přestože v oficálním jádru linuxu je ovladač, který umí bezproblémově číst NTFS oddíly a dokonce i bez nebezpečí přepisovat již vytvořené soubory, vytváření nových souborů je možně pouze s ovladačem z třetí strany, který není vždy 100% úspěšný.

Proto se jako výhodné naopak jeví přejít na souborový systém ext2 a donutit Windows, aby s ním začaly pracovat. To se mi nejlépe povedlo s programem ext2fsd. Ten, narozdíl od jiných, umí i transparentně měnit kódování národních znaků do jedné znakové sady. Stačí pouze v registrovém klíči HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Ext2Fsd\Parameters nastavit "CodePage"="iso8859-2". A jak bývá u Windows zvykem, všechno začne řádně fungovat až po restartu :-).

Ještě poznámka na závěr: Ve verzi 0.25 je chyba, která způsobuje, že převod kódování nefunguje, proto doporučuji buď verzi 0.25a, nebo 0.24.


Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.