User-friendly mountování v linuxu 

Docela nepříjemnou vlastností na linuxu je, že běžný uživatel standardně nemá právo připojit si disk k počítači, a tak kopírovat data. U běžných periférií, jako je disketová mechanika, nebo (DV|C)D-ROM se to ještě jakž takž dá vyřešit volbou user v souboru /etc/fstab, případně lépe volbou owner použitou ve spolupráci s pam_console. První varianta má docela nevýhodu v tom, že obsah připojeného média je vždy čitelný (občas dokonce i zapisovatelný) pro všechny uživatele počítače. Druhý případ toto (snad) částečně řeší.

Nicméně s USB flash-disky je potíž. Jednak je každý jinak naformátován - jeden má souborový systém na sda, jiný na sda1, najdou se i speciální exempláře, co na nich je víc oddílů. Navic není moc dobře zaručeno, že flashdisk bude mít název speciálního souboru sda. Pokud bude připojen jako druhý, bude to sdb, pak sdc...

Řešení problému je až překvapivě jednoduché. Existuje program, který se jmenuje pmount - policy mount a pracuje jako wrapper pro klasický mount. Aby ho mohl spouštět běžný uživatel, má nastaven suid bit. Spouští se standardně s jedním parametrem, kterým je název speciálního souboru, který chceme připojit. Tím se vytvoří ve speciálním adresáři /media adresář odpovídající názvu zařízení a do něj se soborový systém připojí. K tomu dojde ale pouze za podmínek:
  • Zařízení je v adresáři /dev
  • Zařízení není vypsáno v souboru /etc/fstab - pokud je, pmount provede klasický mount - je tedy transparentní.
  • Zařízení není připojeno, nebo uzamčeno
  • Zařízení je typu removable - to se zjistí v /sys/block/zařízení/removable, nebo zařízení je explicitně povoleno v souboru pmount.allow.
Navíc v parametrech připojení program specifikuje jméno uživatele, takže u soborových systémů, které nepodporují práva by měla být připojená data čitelná pouze uživateli, který je připojil.

Pro běžného uživatele se pmount hlavně hodí ve spojení s KDE, dbus a hal, kde umožnuje připojovat a odpojovat (nejen) flashdisky stejně pohodlně jako v M$ Windows.

Komentáře

Pro tento záznam nejsou komentáře povoleny.